Tax ID #
15/ 12/ 425/ /
Acct#
15-001110
Owner
CAPOZZA WAYNE J ET UX
Total Market Value
$4,570
Appraisal
$4,570
PID
20502
Building Count
1
Current Value
Appraisal
Valuation Year
Improvements
Land
Total
2025
$1,000
$3,570
$4,570
Assessment
Valuation Year
Improvements
Land
Total
2025
$1,000
$3,570
$4,570
Owner of Record
Owner
CAPOZZA WAYNE J ET UX
Co-Owner
Address
PO BOX 46
JEFFERSON, PA 15344
Sale Price
$22,500
Certificate
Book & Page
0459/3746
Sale Date
06/17/2013
Instrument
99
CAPOZZA WAYNE J ET UX
$22,500
0459/3746
99
06/17/2013
ADAMSON JAMES A ET UX
$6,500
0162/0213
10/03/1996
Building Information
Building 1 : Section 1
Year Built:
Living Area:
0
Replacement Cost:
$0
Building Percent Good:
Replacement Cost
Less Depreciation:
$0
Occupancy
Exterior Wall 1
Exterior Wall 2
Roof Structure:
Roof Cover
Interior Wall 1
Interior Wall 2
Interior Flr 1
Interior Flr 2
Use Code
RE6V
Description
RES. VAC MDL-00
Zone
Neighborhood
141
Alt Land Appr
No
Category
Land Line Valuation
Size (Acres)
0.09
Frontage
40
Depth
100
Total Market Land
$3,570
Appraised Value
$3,570
Bldg #
SHD1
SHED UTILITY
200.00 S.F.
$1,000
1
Valuation History
Appraisal
Valuation Year
Improvements