Tax ID #
15/ 18/ 220/ /
Acct#
15-081414
Owner
BASILONE JAMES ET UX
Total Market Value
$4,260
Appraisal
$4,260
PID
21215
Building Count
1
Current Value
Appraisal
Valuation Year
Improvements
Land
Total
2025
$2,570
$1,690
$4,260
Assessment
Valuation Year
Improvements
Land
Total
2025
$2,570
$1,690
$4,260
Owner of Record
Owner
BASILONE JAMES ET UX
Co-Owner
Address
104 WEST DRIVE
RICES LANDING, PA 15357
Sale Price
$1
Certificate
Book & Page
547/2928
Sale Date
05/06/2021
Instrument
21
BASILONE JAMES ET UX
$1
547/2928
21
05/06/2021
BASILONE JAMES ET UX
$50,000
0460/2933
09
07/12/2013
ALLUM BLAINE E ET UX
$4,000
0141/0484
05/01/1995
Building Information
Building 1 : Section 1
Year Built:
Living Area:
0
Replacement Cost:
$0
Building Percent Good:
Replacement Cost
Less Depreciation:
$0
Occupancy
Exterior Wall 1
Exterior Wall 2
Roof Structure:
Roof Cover
Interior Wall 1
Interior Wall 2
Interior Flr 1
Interior Flr 2
Use Code
RE3V
Description
RES. LB MDL-00
Zone
Neighborhood
115
Alt Land Appr
No
Category
Land Line Valuation
Size (Acres)
0.13
Frontage
53
Depth
108
Total Market Land
$1,690
Appraised Value
$1,690
Bldg #
BRN1
BARN 1ST
936.00 S.F.
$2,570
1
Valuation History