Agawam, MA
Search
Street Listing
Sales Search
Feedback
Back
Home
67 CHARTER OAK DR
Sales
Print
Map It
Location
67 CHARTER OAK DR
Mblu
C9/ 8/ 10/ /
Owner
MOSHKOVSKIY YAROSLAV
Assessment
$310,500
PID
1036
Building Count
1
Current Value
Assessment
Valuation Year
Improvements
Land
Total
2026
$194,400
$116,100
$310,500
Owner of Record
Owner
MOSHKOVSKIY YAROSLAV
Co-Owner
MOSHKOVSKIY LIDIYA
Address
67 CHARTER OAK DR
FEEDING HILLS, MA 01030-2011
Sale Price
$185,100
Book & Page
21820/474
Sale Date
08/18/2017
Ownership History
Ownership History
Owner
Sale Price
Book & Page
Sale Date
MOSHKOVSKIY YAROSLAV
$185,100
21820/474
08/18/2017
REILLY,DEBORAH A
$0
7565/258
10/11/1990
REILLY, M
$49,500
5055/20
01/13/1981
Building Information
Building 1 : Section 1
Year Built:
1979
Living Area:
1,080
Stories
0
Foundation
Concrete
Ext Wall 1
Vinyl Siding
Ext Wall 2
Roof Structure
Gable/Hip
Roof Cover
Asphalt
Int Wall 1
Drywall/Sheet
Int Wall 2
Int Floor 1
Carpet
Int Floor 2
Heat Fuel
Gas
Heat Type
Forced Air-Duc
CNS_AC_TYPE
0
Bedrooms
3
CNS_NUM_BATHRM
1
CNS_NUM_HALF_BATHS
1
CNS_NUM_XTRA_FIX
0
Total Rooms
5
Bath Type
Average
Kitchen Type
Average
CNS_NUM_KITCHENS
0
CNS_FIREPLACES
0
Stories_2
1 Story
Bsmt Garage
1
Half Baths
1
CNS_USRFLD_302
100
View
Frame
Wood
Bsmt Floor
Concr-Finished
Total # Units
1
Full Baths
1
Solar HW
No
Central Vac
No
3QB Rating
First Floor
1,080
1,080
LLV
Lower Level
720
0
OFP
Open Porch
12
0
PAT
Patio
240
0
UGR
Garage, Under
288
0
2,340
1,080
Land
Land Use
Use Code
1010
Description
Single Fam
Category
Land Line Valuation
Size (Acres)
0.42
Bldg #
SHD1
Shed Frame
96.00 S.F.
$400
1
Valuation History
Assessment
Valuation Year
Improvements
Land
Total
2025
$177,900
$107,900
$285,800
2024
$171,600
$107,900
$279,500
2023
$144,300
$93,300
$237,600
Go To Google Maps
Go To Yahoo Maps
Go To Microsoft Bing Maps