Agawam, MA
Search
Street Listing
Sales Search
Feedback
Back
Home
510 SCHOOL ST
Sales
Print
Map It
Location
510 SCHOOL ST
Mblu
N11/ 1/ 7/ /
Owner
FORTIER SARA J
Assessment
$396,500
PID
10676
Building Count
1
Current Value
Assessment
Valuation Year
Improvements
Land
Total
2026
$280,900
$115,600
$396,500
Owner of Record
Owner
FORTIER SARA J
Co-Owner
Address
510 SCHOOL ST
AGAWAM, MA 01001-3212
Sale Price
$198,000
Book & Page
12580/231
Sale Date
09/20/2002
Ownership History
Ownership History
Owner
Sale Price
Book & Page
Sale Date
FORTIER SARA J
$198,000
12580/231
09/20/2002
WILLS,LEONARD L +
$167,000
10490/192
10/20/1998
THERIAQUE,MARK
$142,000
9859/385
05/14/1997
IVANCIC MICHAEL D,
$145,000
9216/332
08/15/1995
TURN KEY HOMES, INC
$35,000
9093/124
03/29/1995
Building Information
Building 1 : Section 1
Year Built:
1995
Living Area:
1,358
Stories
0
Foundation
Concrete
Ext Wall 1
Vinyl Siding
Ext Wall 2
Roof Structure
Gable/Hip
Roof Cover
Asphalt
Int Wall 1
Drywall/Sheet
Int Wall 2
Int Floor 1
Carpet
Int Floor 2
Ceram Clay Til
Heat Fuel
Oil
Heat Type
Forced Air-Duc
CNS_AC_TYPE
0
Bedrooms
3
CNS_NUM_BATHRM
2
CNS_NUM_HALF_BATHS
0
CNS_NUM_XTRA_FIX
1
Total Rooms
5
Bath Type
Average
Kitchen Type
Average
CNS_NUM_KITCHENS
0
CNS_FIREPLACES
1
Stories_2
2 Stories
Bsmt Garage
2
Half Baths
0
CNS_USRFLD_302
100
View
Frame
Wood
Bsmt Floor
Concr-Finished
Total # Units
1
Full Baths
2
Solar HW
No
Central Vac
No
3QB Rating
First Floor
1,358
1,358
LLV
Lower Level
728
0
UGR
Garage, Under
560
0
WDK
Wood Deck
120
0
2,766
1,358
Land
Land Use
Use Code
1010
Description
Single Fam
Category
Land Line Valuation
Size (Acres)
0.41
Total
2025
$258,000
$107,600
$365,600
2024
$252,200
$107,600
$359,800
2023
$246,000
$88,500
$334,500
Go To Google Maps
Go To Yahoo Maps
Go To Microsoft Bing Maps