Agawam, MA
Search
Street Listing
Sales Search
Feedback
Back
Home
28 SOUTH ALHAMBRA CR
Sales
Print
Map It
Location
28 SOUTH ALHAMBRA CR
Mblu
N12/ 6/ 12/ /
Owner
OZDEMIR DUNDAR
Assessment
$337,300
PID
10771
Building Count
1
Current Value
Assessment
Valuation Year
Improvements
Land
Total
2026
$224,400
$112,900
$337,300
Owner of Record
Owner
OZDEMIR DUNDAR
Co-Owner
USMONOVA ELMIRA
Address
28 SOUTH ALHAMBRA CR
AGAWAM, MA 01001-2703
Sale Price
$207,000
Book & Page
21422/291
Sale Date
10/28/2016
Ownership History
Ownership History
Owner
Sale Price
Book & Page
Sale Date
OZDEMIR DUNDAR
$207,000
21422/291
10/28/2016
HOEKSTRA,FREDERIC R
$85,100
6047/437
04/01/1986
Building Information
Building 1 : Section 1
Year Built:
1925
Living Area:
1,796
Stories
0
Foundation
Masonry
Ext Wall 1
Wood Shingle
Ext Wall 2
Brick Veneer
Roof Structure
Gable/Hip
Roof Cover
Asphalt
Int Wall 1
Plastered
Int Wall 2
Int Floor 1
Hardwood
Int Floor 2
Heat Fuel
Gas
Heat Type
Steam
CNS_AC_TYPE
0
Bedrooms
4
CNS_NUM_BATHRM
1
CNS_NUM_HALF_BATHS
1
CNS_NUM_XTRA_FIX
0
Total Rooms
7
Bath Type
Fair
Kitchen Type
Good
CNS_NUM_KITCHENS
0
CNS_FIREPLACES
1
Stories_2
1 Story w/Attic
Bsmt Garage
0
Half Baths
1
CNS_USRFLD_302
100
View
Frame
Wood
Bsmt Floor
Concr-Finished
Total # Units
1
Full Baths
1
Solar HW
No
Central Vac
No
3QB Rating
First Floor
952
952
SFL
Second Floor
844
844
BMT
Basement
912
0
EFP
Enclosed Porch
80
0
OFP
Open Porch
172
0
UAT
Unfinished Attic
792
0
3,752
1,796
Land
Land Use
Use Code
1010
Description
Single Fam
Category
Land Line Valuation
Size (Acres)
0.32
Bldg #
FGR1
Garage-Avg
468.00 S.F.
$7,800
1
LNT
Lean-To
112.00 S.F.
$300
1
SHD1
Shed Frame
128.00 S.F.
$700
1
Valuation History
Assessment
Valuation Year
Improvements
Land
Total
2025
$215,900
$105,200
$321,100
2024
$208,800
$105,200
$314,000
2023
$179,900
$91,200
$271,100
Go To Google Maps
Go To Yahoo Maps
Go To Microsoft Bing Maps