Agawam, MA
Search
Street Listing
Sales Search
Feedback
Back
Home
187 LANCASTER DR
Sales
Print
Map It
Location
187 LANCASTER DR
Mblu
H12/ 8/ 51/ /
Owner
KENNEY SCOTT
Assessment
$493,000
PID
11047
Building Count
1
Current Value
Assessment
Valuation Year
Improvements
Land
Total
2026
$334,400
$158,600
$493,000
Owner of Record
Owner
KENNEY SCOTT
Co-Owner
KENNEY BAMBI
Address
187 LANCASTER DR
AGAWAM, MA 01001
Sale Price
$1
Book & Page
22755/100
Sale Date
07/15/2019
Ownership History
Ownership History
Owner
Sale Price
Book & Page
Sale Date
KENNEY SCOTT
$1
22755/100
07/15/2019
KENNEY,SCOTT
$100
21323/284
08/23/2016
KENNEY,SCOTT
$100
21218/137
06/14/2016
SCOTT KENNEY REV TRUST,
$164,000
20759/554
06/24/2015
KENNEY,SCOTT
$328,000
20463/147
10/15/2014
Building Information
Building 1 : Section 1
Year Built:
2002
Living Area:
1,798
Stories
1
Foundation
Concrete
Ext Wall 1
Vinyl Siding
Ext Wall 2
Roof Structure
Gable/Hip
Roof Cover
Asphalt
Int Wall 1
Drywall/Sheet
Int Wall 2
Int Floor 1
Hardwood
Int Floor 2
Heat Fuel
Gas
Heat Type
Forced Air-Duc
CNS_AC_TYPE
100
Bedrooms
3
CNS_NUM_BATHRM
1
CNS_NUM_HALF_BATHS
0
CNS_NUM_XTRA_FIX
1
Total Rooms
6
Bath Type
Good
Kitchen Type
Good
CNS_NUM_KITCHENS
0
CNS_FIREPLACES
0
Stories_2
1 Story
Bsmt Garage
0
Half Baths
0
CNS_USRFLD_302
100
View
Frame
Wood
Bsmt Floor
Concr-Finished
Total # Units
1
Full Baths
2
Solar HW
No
Central Vac
Yes
3QB Rating
First Floor
1,798
1,798
BMT
Basement
1,784
0
BNT
Bsmt Entry
30
0
GAR
Garage
624
0
OFP
Open Porch
100
0
WDK
Wood Deck
230
0
4,566
1,798
Land
Land Use
Use Code
1010
Description
Single Fam
Category
Land Line Valuation
Size (Acres)
0.75
Bldg #
SHD1
Shed Frame
192.00 S.F.
$1,600
1
SHD1
Shed Frame
209.00 S.F.
$1,700
1
Valuation History
Assessment
Valuation Year
Improvements
Land
Total
2025
$310,400
$146,500
$456,900
2024
$299,500
$146,500
$446,000
2023
$287,500
$124,800
$412,300
Go To Google Maps
Go To Yahoo Maps
Go To Microsoft Bing Maps