Agawam, MA
Search
Street Listing
Sales Search
Feedback
Back
Home
29 CONNOR`S COVE
Sales
Print
Map It
Location
29 CONNOR`S COVE
Mblu
J3/ 1/ 49/ /
Owner
KOWALEWSKI MICHAEL L
Assessment
$470,500
PID
11429
Building Count
1
Current Value
Assessment
Valuation Year
Improvements
Land
Total
2026
$333,600
$136,900
$470,500
Owner of Record
Owner
KOWALEWSKI MICHAEL L
Co-Owner
KOWALEWSKI GAIL M
Address
29 CONNORS COVE
AGAWAM, MA 01001
Sale Price
$1
Book & Page
LC34504/1
Sale Date
08/03/2010
Ownership History
Ownership History
Owner
Sale Price
Book & Page
Sale Date
KOWALEWSKI MICHAEL L
$1
LC34504/1
08/03/2010
KOWALEWSKI MICHAEL L,
$335,000
18390/113
07/29/2010
T RUSSO CONSTRUCTION CORP,
$1
16395/80
12/15/2006
Building Information
Building 1 : Section 1
Year Built:
2010
Living Area:
1,920
Stories
0
Foundation
Concrete
Ext Wall 1
Vinyl Siding
Ext Wall 2
Roof Structure
Gable/Hip
Roof Cover
Asphalt
Int Wall 1
Drywall/Sheet
Int Wall 2
Int Floor 1
Hardwood
Int Floor 2
Heat Fuel
Gas
Heat Type
Forced Air-Duc
CNS_AC_TYPE
100
Bedrooms
2
CNS_NUM_BATHRM
2
CNS_NUM_HALF_BATHS
0
CNS_NUM_XTRA_FIX
2
Total Rooms
5
Bath Type
Good
Kitchen Type
Good
CNS_NUM_KITCHENS
0
CNS_FIREPLACES
1
Stories_2
1 Story
Bsmt Garage
0
Half Baths
0
CNS_USRFLD_302
100
View
Frame
Wood
Bsmt Floor
Concr-Finished
Total # Units
1
Full Baths
2
Solar HW
No
Central Vac
No
3QB Rating
First Floor
1,920
1,920
BMT
Basement
1,920
0
BNT
Bsmt Entry
35
0
GAR
Garage
625
0
OFP
Open Porch
40
0
PAT
Patio
660
0
5,200
1,920
Land
Land Use
Use Code
1010
Description
Single Fam
Category
Land Line Valuation
Size (Acres)
0.46
Bldg #
SHD1
Shed Frame
96.00 S.F.
$800
1
Valuation History
Assessment
Valuation Year
Improvements
Land
Total
2025
$313,600
$127,100
$440,700
2024
$306,100
$127,100
$433,200
2023
$300,600
$108,200
$408,800
Go To Google Maps
Go To Yahoo Maps
Go To Microsoft Bing Maps