Agawam, MA
Search
Street Listing
Sales Search
Feedback
Back
Home
3 SPRING ST
Sales
Print
Map It
Location
3 SPRING ST
Mblu
I17/ 12/ 7/ /
Owner
CHOINIERE BRANDON MICHAEL
Assessment
$228,700
PID
12566
Building Count
1
Current Value
Assessment
Valuation Year
Improvements
Land
Total
2026
$149,900
$78,800
$228,700
Owner of Record
Owner
CHOINIERE BRANDON MICHAEL
Co-Owner
Address
3 SPRING ST
AGAWAM, MA 01001
Sale Price
$255,000
Book & Page
25664/147
Sale Date
11/21/2024
Ownership History
Ownership History
Owner
Sale Price
Book & Page
Sale Date
CHOINIERE BRANDON MICHAEL
$255,000
25664/147
11/21/2024
PATRIOT LIVING LLC
$180,000
23632/495
01/07/2021
Building Information
Building 1 : Section 1
Year Built:
1885
Living Area:
768
Masonry
Ext Wall 1
Vinyl Siding
Ext Wall 2
Roof Structure
Gable/Hip
Roof Cover
Asphalt
Int Wall 1
Plastered
Int Wall 2
Plywood Panel
Int Floor 1
Pine/Soft Wood
Int Floor 2
Vinyl/Asphalt
Heat Fuel
Gas
Heat Type
Hot Water
CNS_AC_TYPE
Bedrooms
2
CNS_NUM_BATHRM
CNS_NUM_HALF_BATHS
CNS_NUM_XTRA_FIX
Total Rooms
4
CNS_FIREPLACES
Stories_2
1 3/4 Stories
Bsmt Garage
Half Baths
0
CNS_USRFLD_302
View
Frame
Bsmt Floor
Typical
Total # Units
1
Full Baths
1
Solar HW
No
Central Vac
No
3QB Rating
First Floor
480
480
TQS
Three Quarter Story
384
288
BMT
Basement
480
0
OFP
Open Porch
70
0
WDK
Wood Deck
112
0
1,526
768
Land
Land Use
Use Code
1010
Description
Single Fam
Category
Land Line Valuation
Size (Acres)
0.07
Outbuildings
Outbuildings
No Data for Outbuildings