Agawam, MA
Search
Street Listing
Sales Search
Feedback
Back
Home
27 PLEASANT VALLEY RD
Sales
Print
Map It
Location
27 PLEASANT VALLEY RD
Mblu
D14/ 10/ 12/ /
Owner
RUEL LEENA D
Assessment
$386,400
PID
1400
Building Count
1
Current Value
Assessment
Valuation Year
Improvements
Land
Total
2026
$234,100
$152,300
$386,400
Owner of Record
Owner
RUEL LEENA D
Co-Owner
RUEL JONATHAN
Address
27 PLEASANT VALLEY RD
FEEDING HILLS, MA 01030
Sale Price
$1
Book & Page
25204/44
Sale Date
10/25/2023
Ownership History
Ownership History
Owner
Sale Price
Book & Page
Sale Date
RUEL LEENA D
$1
25204/44
10/25/2023
CHRISTOPHER ALFRED H L/E TR
$0
21579/296
02/24/2017
CHRISTOPHER,ALFRED H L/T TR
$0
3396/206
01/17/1969
Building Information
Building 1 : Section 1
Year Built:
1975
Living Area:
1,401
Stories
1
Foundation
Concrete
Ext Wall 1
Brick Veneer
Ext Wall 2
Roof Structure
Gable/Hip
Roof Cover
Asphalt
Int Wall 1
Drywall/Sheet
Int Wall 2
Int Floor 1
Carpet
Int Floor 2
Heat Fuel
Electric
Heat Type
Electr Basebrd
CNS_AC_TYPE
100
Bedrooms
3
CNS_NUM_BATHRM
1
CNS_NUM_HALF_BATHS
0
CNS_NUM_XTRA_FIX
2
Total Rooms
6
Bath Type
Good
Kitchen Type
Average
CNS_NUM_KITCHENS
0
CNS_FIREPLACES
2
Stories_2
1 Story
Bsmt Garage
0
Half Baths
0
CNS_USRFLD_302
100
View
Frame
Wood
Bsmt Floor
Concr-Finished
Total # Units
1
Full Baths
2
Solar HW
No
Central Vac
No
3QB Rating
First Floor
1,401
1,401
BMT
Basement
1,401
0
EFP
Enclosed Porch
138
0
GAR
Garage
506
0
3,446
1,401
Land
Land Use
Use Code
1010
Description
Single Fam
Category
Land Line Valuation
Size (Acres)
0.46
Bldg #
SHD1
Shed Frame
120.00 S.F.
$800
1
Valuation History
Assessment
Valuation Year
Improvements
Land
Total
2025
$217,800
$141,300
$359,100
2024
$199,900
$141,300
$341,200
2023
$164,700
$120,300
$285,000
Go To Google Maps
Go To Yahoo Maps
Go To Microsoft Bing Maps