Agawam, MA
Search
Street Listing
Sales Search
Feedback
Back
Home
51 PARKEDGE DR
Sales
Print
Map It
Location
51 PARKEDGE DR
Mblu
D17/ 1/ 6/ /
Owner
BELLICO RICHARD A
Assessment
$371,300
PID
1631
Building Count
1
Current Value
Assessment
Valuation Year
Improvements
Land
Total
2026
$234,300
$137,000
$371,300
Owner of Record
Owner
BELLICO RICHARD A
Co-Owner
BELLICO ANN MARIE
Address
51 PARKEDGE DR
FEEDING HILLS, MA 01030-1118
Sale Price
$0
Book & Page
3685/119
Sale Date
04/26/1972
Ownership History
Ownership History
Owner
Sale Price
Book & Page
Sale Date
BELLICO RICHARD A
$0
3685/119
04/26/1972
Building Information
Building 1 : Section 1
Year Built:
1970
Living Area:
1,536
Stories
0
Foundation
Concrete
Ext Wall 1
Vinyl Siding
Ext Wall 2
Roof Structure
Gable/Hip
Roof Cover
Asphalt
Int Wall 1
Drywall/Sheet
Int Wall 2
Int Floor 1
Hardwood
Int Floor 2
Heat Fuel
Gas
Heat Type
Electr Basebrd
CNS_AC_TYPE
100
Bedrooms
3
CNS_NUM_BATHRM
1
CNS_NUM_HALF_BATHS
1
CNS_NUM_XTRA_FIX
0
Total Rooms
7
Bath Type
Good
Kitchen Type
Good
CNS_NUM_KITCHENS
0
CNS_FIREPLACES
2
Stories_2
1 3/4 Stories
Bsmt Garage
0
Half Baths
1
CNS_USRFLD_302
100
View
Frame
Wood
Bsmt Floor
Typical
Total # Units
1
Full Baths
1
Solar HW
No
Central Vac
No
3QB Rating
First Floor
840
840
TQS
Three Quarter Story
840
630
ATC
Attic
264
66
BMT
Basement
840
0
EFP
Enclosed Porch
384
0
GAR
Garage
528
0
3,696
1,536
Land
Land Use
Use Code
1010
Description
Single Fam
Category
Land Line Valuation
Size (Acres)
0.35
Total
2025
$225,300
$127,600
$352,900
2024
$216,100
$127,600
$343,700
2023
$202,500
$115,100
$317,600
Go To Google Maps
Go To Yahoo Maps
Go To Microsoft Bing Maps