Agawam, MA
Search
Street Listing
Sales Search
Feedback
Back
Home
52 CRICKET RD
Sales
Print
Map It
Location
52 CRICKET RD
Mblu
D3/ 2/ 11/ /
Owner
SULLIVAN JOANNE
Assessment
$498,000
PID
1697
Building Count
1
Current Value
Assessment
Valuation Year
Improvements
Land
Total
2026
$345,800
$152,200
$498,000
Owner of Record
Owner
SULLIVAN JOANNE
Co-Owner
Address
52 CRICKET RD
FEEDINGHILLS, MA 01030
Sale Price
$225,000
Book & Page
11055/236
Sale Date
12/29/1999
Ownership History
Ownership History
Owner
Sale Price
Book & Page
Sale Date
SULLIVAN JOANNE
$225,000
11055/236
12/29/1999
METZ, JOHN K
$189,900
9326/277
12/01/1995
CUSTOM BUILDERS INC
$0
5844/177
07/01/1985
Building Information
Building 1 : Section 1
Year Built:
1994
Living Area:
2,066
Stories
0
Foundation
Concrete
Ext Wall 1
Vinyl Siding
Ext Wall 2
Brick Veneer
Roof Structure
Gable/Hip
Roof Cover
Asphalt
Int Wall 1
Drywall/Sheet
Int Wall 2
Int Floor 1
Hardwood
Int Floor 2
Ceram Clay Til
Heat Fuel
Oil
Heat Type
Forced Air-Duc
CNS_AC_TYPE
100
Bedrooms
4
CNS_NUM_BATHRM
2
CNS_NUM_HALF_BATHS
1
CNS_NUM_XTRA_FIX
0
Total Rooms
8
Bath Type
Good
Kitchen Type
Good
CNS_NUM_KITCHENS
0
CNS_FIREPLACES
1
Stories_2
2 Stories
Bsmt Garage
0
Half Baths
1
CNS_USRFLD_302
100
View
Frame
Wood
Bsmt Floor
Typical
Total # Units
1
Full Baths
2
Solar HW
No
Central Vac
No
3QB Rating
First Floor
1,148
1,148
SFL
Second Floor
918
918
BMT
Basement
1,148
0
GAR
Garage
484
0
OFP
Open Porch
282
0
WDK
Wood Deck
240
0
4,220
2,066
Land
Land Use
Use Code
1010
Description
Single Fam
Category
Land Line Valuation
Size (Acres)
0.46
Bldg #
SHD1
Shed Frame
160.00 S.F.
$1,500
1
Valuation History
Assessment
Valuation Year
Improvements
Land
Total
2025
$332,500
$141,200
$473,700
2024
$321,400
$141,200
$462,600
2023
$287,700
$120,400
$408,100
Go To Google Maps
Go To Yahoo Maps
Go To Microsoft Bing Maps