Agawam, MA
Search
Street Listing
Sales Search
Feedback
Back
Home
135 ELMAR DR
Sales
Print
Map It
Location
135 ELMAR DR
Mblu
D7/ 3/ 7/ /
Owner
STELLATO PETER E
Assessment
$423,300
PID
1836
Building Count
1
Current Value
Assessment
Valuation Year
Improvements
Land
Total
2026
$282,800
$140,500
$423,300
Owner of Record
Owner
STELLATO PETER E
Co-Owner
STELLATO GIOVANNINA
Address
135 ELMAR DR
FEEDING HILLS, MA 01030-2446
Sale Price
$194,500
Book & Page
12133/173
Sale Date
01/30/2002
Ownership History
Ownership History
Owner
Sale Price
Book & Page
Sale Date
STELLATO PETER E
$194,500
12133/173
01/30/2002
SLIECH JOHN E SR,
$0
7523 206/1
08/13/1990
FIORENTINO
$0
7523 204/1
08/13/1990
SLIECH
$0
5399 239/1
03/03/1990
Building Information
Building 1 : Section 1
Year Built:
1979
Living Area:
1,456
Stories
1
Foundation
Concrete
Ext Wall 1
Vinyl Siding
Ext Wall 2
Roof Structure
Gable/Hip
Roof Cover
Asphalt
Int Wall 1
Drywall/Sheet
Int Wall 2
Int Floor 1
Ceram Clay Til
Int Floor 2
Hardwood
Heat Fuel
Gas
Heat Type
Forced Air-Duc
CNS_AC_TYPE
100
Bedrooms
3
CNS_NUM_BATHRM
1
CNS_NUM_HALF_BATHS
1
CNS_NUM_XTRA_FIX
0
Total Rooms
6
Bath Type
Average
Kitchen Type
Average
CNS_NUM_KITCHENS
0
CNS_FIREPLACES
1
Stories_2
1 Story
Bsmt Garage
2
Half Baths
1
CNS_USRFLD_302
100
View
Frame
Wood
Bsmt Floor
Concr-Finished
Total # Units
1
Full Baths
2
Solar HW
No
Central Vac
No
3QB Rating
First Floor
1,456
1,456
LLV
Lower Level
871
0
PAT
Patio
556
0
UGR
Garage, Under
480
0
WDK
Wood Deck
500
0
3,863
1,456
Land
Land Use
Use Code
1010
Description
Single Fam
Category
Land Line Valuation
Size (Acres)
0.46
Bldg #
SHD1
Shed Frame
120.00 S.F.
$500
1
SOL1
Solar Panels-Nt
1.00 UNITS
$0
1
Valuation History
Assessment
Valuation Year
Improvements
Land
Total
2025
$258,900
$130,500
$389,400
2024
$250,100
$130,500
$380,600
2023
$220,700
$117,600
$338,300
Go To Google Maps
Go To Yahoo Maps
Go To Microsoft Bing Maps