Agawam, MA
Search
Street Listing
Sales Search
Feedback
Back
Home
69 INDEPENDENCE RD
Sales
Print
Map It
Location
69 INDEPENDENCE RD
Mblu
D8/ 2/ 22/ /
Owner
HITCHCOCK ALAN J
Assessment
$394,900
PID
1905
Building Count
1
Current Value
Assessment
Valuation Year
Improvements
Land
Total
2026
$245,600
$149,300
$394,900
Owner of Record
Owner
HITCHCOCK ALAN J
Co-Owner
HITCHCOCK SUSAN M
Address
69 INDEPENDENCE RD
FEEDING HILLS, MA 01030-2438
Sale Price
$2,200
Book & Page
8913/432
Sale Date
08/12/1994
Ownership History
Ownership History
Owner
Sale Price
Book & Page
Sale Date
HITCHCOCK ALAN J
$2,200
8913/432
08/12/1994
VALLEY CHURCH (E)
$92,239
LC 22238/1
02/20/1986
Building Information
Building 1 : Section 1
Year Built:
1985
Living Area:
1,644
Stories
1
Foundation
Concrete
Ext Wall 1
Wood on Sheath
Ext Wall 2
Roof Structure
Gable/Hip
Roof Cover
Asphalt
Int Wall 1
Drywall/Sheet
Int Wall 2
Int Floor 1
Carpet
Int Floor 2
Heat Fuel
Gas
Heat Type
Hot Water
CNS_AC_TYPE
100
Bedrooms
3
CNS_NUM_BATHRM
1
CNS_NUM_HALF_BATHS
0
CNS_NUM_XTRA_FIX
0
Total Rooms
6
Bath Type
Average
Kitchen Type
Average
CNS_NUM_KITCHENS
0
CNS_FIREPLACES
1
Stories_2
2 Stories
Bsmt Garage
2
Half Baths
0
CNS_USRFLD_302
100
View
Frame
Wood
Bsmt Floor
Concr-Finished
Total # Units
1
Full Baths
2
Solar HW
No
Central Vac
No
3QB Rating
First Floor
1,088
1,088
SFL
Second Floor
556
556
BMT
Basement
1,088
0
CFL
Cathedral Ceiling
336
0
EFP
Enclosed Porch
100
0
WDK
Wood Deck
332
0
3,500
1,644
Land
Land Use
Use Code
1010
Description
Single Fam
Category
Land Line Valuation
Size (Acres)
0.97
Bldg #
SHD1
Shed Frame
120.00 S.F.
$500
1
Valuation History
Assessment
Valuation Year
Improvements
Land
Total
2025
$214,300
$138,800
$353,100
2024
$209,000
$138,800
$347,800
2023
$180,700
$124,500
$305,200
Go To Google Maps
Go To Yahoo Maps
Go To Microsoft Bing Maps