Agawam, MA
Search
Street Listing
Sales Search
Feedback
Back
Home
97 HOPE FARMS DR
Sales
Print
Map It
Location
97 HOPE FARMS DR
Mblu
D8/ 3/ 1/ /
Owner
YASGAR JACK ELLIOT TR
Assessment
$602,900
PID
1920
Building Count
1
Current Value
Assessment
Valuation Year
Improvements
Land
Total
2026
$388,800
$214,100
$602,900
Owner of Record
Owner
YASGAR JACK ELLIOT TR
Co-Owner
YASGAR DEDE ANNE TR
Address
97 HOPE FARMS DR
FEEDING HILLS, MA 01030
Sale Price
$10
Book & Page
25572/538
Sale Date
09/16/2024
Ownership History
Ownership History
Owner
Sale Price
Book & Page
Sale Date
YASGAR JACK ELLIOT TR
$10
25572/538
09/16/2024
YASGAR JACK E
$372,000
20462/372
10/15/2014
PEDRO,ALEXANDER D L/T TR
$1
18502/245
10/15/2010
PEDRO ,ALEXANDER D
$0
5901/421
09/20/1985
Building Information
Building 1 : Section 1
Year Built:
1982
Living Area:
3,520
Stories
2
Foundation
Concrete
Ext Wall 1
Stone/Veneer
Ext Wall 2
Brick Veneer
Roof Structure
Gable/Hip
Roof Cover
Asphalt
Int Wall 1
Drywall/Sheet
Int Wall 2
Int Floor 1
Hardwood
Int Floor 2
Ceram Clay Til
Heat Fuel
Gas
Heat Type
Hot Water
CNS_AC_TYPE
100
Bedrooms
8
CNS_NUM_BATHRM
3
CNS_NUM_HALF_BATHS
1
CNS_NUM_XTRA_FIX
4
Total Rooms
16
Bath Type
Average
Kitchen Type
Average
CNS_NUM_KITCHENS
0
CNS_FIREPLACES
4
Stories_2
2 Stories
Bsmt Garage
0
Half Baths
1
CNS_USRFLD_302
100
View
Frame
Wood
Bsmt Floor
Typical
Total # Units
2
Full Baths
5
Solar HW
No
Central Vac
No
3QB Rating
First Floor
1,760
1,760
SFL
Second Floor
1,760
1,760
BMT
Basement
800
0
OFP
Open Porch
576
0
PAT
Patio
800
0
5,696
3,520
Land
Land Use
Use Code
1040
Description
TWO FAMILY
Category
Land Line Valuation
Size (Acres)
8.9
Bldg #
FGR1
Garage-Avg
750.00 S.F.
$12,400
1
SHD1
Shed Frame
360.00 S.F.
$3,700
1
OFP
Open Porch
750.00 S.F.
$8,700
1
Valuation History
Assessment
Valuation Year
Improvements
Land
Total
2025
$371,300
$204,500
$575,800
2024
$338,400
$204,500
$542,900
2023
$343,600
$198,400
$542,000
Go To Google Maps
Go To Yahoo Maps
Go To Microsoft Bing Maps