Agawam, MA
Search
Street Listing
Sales Search
Feedback
Back
Home
131 SOUTHWICK ST
Sales
Print
Map It
Location
131 SOUTHWICK ST
Mblu
D9/ 1/ 13/ /
Owner
MOORE ANTONIA C
Assessment
$293,700
PID
1943
Building Count
1
Current Value
Assessment
Valuation Year
Improvements
Land
Total
2026
$170,200
$123,500
$293,700
Owner of Record
Owner
MOORE ANTONIA C
Co-Owner
Address
131 SOUTHWICK ST
FEEDING HILLS, MA 01030
Sale Price
$175,000
Book & Page
22709/425
Sale Date
06/14/2019
Ownership History
Ownership History
Owner
Sale Price
Book & Page
Sale Date
MOORE ANTONIA C
$175,000
22709/425
06/14/2019
COLLINS FRANCIS A EDWARD J +,CHARLES
$1
13998/324
03/05/2004
COLLINS ELIZABETH C,
$0
4141/105
06/13/1975
Building Information
Building 1 : Section 1
Year Built:
1910
Living Area:
1,878
Stories
0
Foundation
Masonry
Ext Wall 1
Vinyl Siding
Ext Wall 2
Roof Structure
Gable/Hip
Roof Cover
Asphalt
Int Wall 1
Plastered
Int Wall 2
Int Floor 1
Hardwood
Int Floor 2
Heat Fuel
Gas
Heat Type
Hot Water
CNS_AC_TYPE
0
Bedrooms
3
CNS_NUM_BATHRM
1
CNS_NUM_HALF_BATHS
1
CNS_NUM_XTRA_FIX
0
Total Rooms
7
Bath Type
Fair
Kitchen Type
Fair
CNS_NUM_KITCHENS
0
CNS_FIREPLACES
1
Stories_2
1 Story w/Attic
Bsmt Garage
0
Half Baths
1
CNS_USRFLD_302
100
View
Frame
Wood
Bsmt Floor
Concr-Finished
Total # Units
1
Full Baths
1
Solar HW
No
Central Vac
No
3QB Rating
First Floor
994
994
SFL
Second Floor
884
884
BMT
Basement
994
0
OFP
Open Porch
60
0
UAT
Unfinished Attic
884
0
WDK
Wood Deck
210
0
4,026
1,878
Land
Land Use
Use Code
1010
Description
Single Fam
Category
Land Line Valuation
Size (Acres)
0.5
Bldg #
SHD1
Shed Frame
192.00 S.F.
$1,000
1
SOL1
Solar Panels-Nt
1.00 UNITS
$0
1
Valuation History
Assessment
Valuation Year
Improvements
Land
Total
2025
$163,400
$114,600
$278,000
2024
$157,700
$114,600
$272,300
2023
$133,700
$103,200
$236,900
Go To Google Maps
Go To Yahoo Maps
Go To Microsoft Bing Maps