Agawam, MA
Search
Street Listing
Sales Search
Feedback
Back
Home
73 SOUTHWICK ST
Sales
Print
Map It
Location
73 SOUTHWICK ST
Mblu
D9/ 6/ 18/ /
Owner
SHUART TERENCE THOR
Assessment
$310,100
PID
2026
Building Count
1
Current Value
Assessment
Valuation Year
Improvements
Land
Total
2026
$192,900
$117,200
$310,100
Owner of Record
Owner
SHUART TERENCE THOR
Co-Owner
SHUART MARY L
Address
73 SOUTHWICK ST
FEEDING HILLS, MA 01030-2023
Sale Price
$133,000
Book & Page
11831/157
Sale Date
08/27/2001
Ownership History
Ownership History
Owner
Sale Price
Book & Page
Sale Date
SHUART TERENCE THOR
$133,000
11831/157
08/27/2001
WILEY JOHN J JR,
$0
7734/372
06/21/1991
WILEY, ELIZ
$0
2437/189
12/12/1955
Building Information
Building 1 : Section 1
Year Built:
1961
Living Area:
1,362
Stories
0
Foundation
Concrete
Ext Wall 1
Vinyl Siding
Ext Wall 2
Roof Structure
Gable/Hip
Roof Cover
Asphalt
Int Wall 1
Drywall/Sheet
Int Wall 2
Int Floor 1
Hardwood
Int Floor 2
Carpet
Heat Fuel
Oil
Heat Type
Hot Water
CNS_AC_TYPE
0
Bedrooms
3
CNS_NUM_BATHRM
1
CNS_NUM_HALF_BATHS
0
CNS_NUM_XTRA_FIX
0
Total Rooms
5
Bath Type
Average
Kitchen Type
Average
CNS_NUM_KITCHENS
0
CNS_FIREPLACES
1
Stories_2
1 Story
Bsmt Garage
0
Half Baths
0
CNS_USRFLD_302
100
View
Frame
Wood
Bsmt Floor
Concr-Finished
Total # Units
1
Full Baths
1
Solar HW
No
Central Vac
No
3QB Rating
First Floor
1,362
1,362
BMT
Basement
1,152
0
GAR
Garage
264
0
OFP
Open Porch
192
0
2,970
1,362
Land
Land Use
Use Code
1010
Description
Single Fam
Category
Land Line Valuation
Size (Acres)
0.29
Bldg #
SHD1
Shed Frame
64.00 S.F.
$300
1
Valuation History
Assessment
Valuation Year
Improvements
Land
Total
2025
$182,200
$109,100
$291,300
2024
$176,100
$109,100
$285,200
2023
$143,300
$98,400
$241,700
Go To Google Maps
Go To Yahoo Maps
Go To Microsoft Bing Maps