Agawam, MA
Search
Street Listing
Sales Search
Feedback
Back
Home
97 GRANGER DR
Sales
Print
Map It
Location
97 GRANGER DR
Mblu
E11/ 9/ 7/ /
Owner
VATOUSIOU MARK A
Assessment
$315,200
PID
2254
Building Count
1
Current Value
Assessment
Valuation Year
Improvements
Land
Total
2026
$194,300
$120,900
$315,200
Owner of Record
Owner
VATOUSIOU MARK A
Co-Owner
VATOUSIOU PAMELA L
Address
97 GRANGER DR
FEEDING HILLS, MA 01030-1623
Sale Price
$122,000
Book & Page
8860/208
Sale Date
06/15/1994
Ownership History
Ownership History
Owner
Sale Price
Book & Page
Sale Date
VATOUSIOU MARK A
$122,000
8860/208
06/15/1994
FED N. M. ASSOC
$0
8591/563
10/12/1993
GUBERSKI THOMAS E
$151,250
7112/236
03/08/1989
SKIBA, S
$33,750
4442/331
06/28/1977
Building Information
Building 1 : Section 1
Year Built:
1966
Living Area:
1,468
Stories
0
Foundation
Concrete
Ext Wall 1
Vinyl Siding
Ext Wall 2
Roof Structure
Gable/Hip
Roof Cover
Asphalt
Int Wall 1
Drywall/Sheet
Int Wall 2
Int Floor 1
Carpet
Int Floor 2
Heat Fuel
Electric
Heat Type
Electr Basebrd
CNS_AC_TYPE
0
Bedrooms
5
CNS_NUM_BATHRM
2
CNS_NUM_HALF_BATHS
0
CNS_NUM_XTRA_FIX
0
Total Rooms
7
Bath Type
Average
Kitchen Type
Good
CNS_NUM_KITCHENS
0
CNS_FIREPLACES
1
Stories_2
1 3/4 Stories
Bsmt Garage
0
Half Baths
0
CNS_USRFLD_302
100
View
Frame
Wood
Bsmt Floor
Typical
Total # Units
1
Full Baths
2
Solar HW
No
Central Vac
No
3QB Rating
First Floor
856
856
TQS
Three Quarter Story
816
612
BMT
Basement
816
0
WDK
Wood Deck
198
0
2,686
1,468
Land
Land Use
Use Code
1010
Description
Single Fam
Category
Land Line Valuation
Size (Acres)
0.69
Bldg #
SOL1
Solar Panels-Nt
1.00 UNITS
$0
1
Valuation History
Assessment
Valuation Year
Improvements
Land
Total
2025
$189,400
$111,800
$301,200
2024
$179,400
$111,800
$291,200
2023
$148,800
$97,000
$245,800
Go To Google Maps
Go To Yahoo Maps
Go To Microsoft Bing Maps