Agawam, MA
Search
Street Listing
Sales Search
Feedback
Back
Home
162 PARKVIEW DR
Sales
Print
Map It
Location
162 PARKVIEW DR
Mblu
E14/ 1/ 15/ /
Owner
BRUMLEY CARL H
Assessment
$300,000
PID
2415
Building Count
1
Current Value
Assessment
Valuation Year
Improvements
Land
Total
2026
$175,000
$125,000
$300,000
Owner of Record
Owner
BRUMLEY CARL H
Co-Owner
BRUMLEY EILEEN T
Address
162 PARKVIEW DR
FEEDING HILLS, MA 01030-1229
Sale Price
$0
Book & Page
5720/546
Sale Date
11/27/1984
Ownership History
Ownership History
Owner
Sale Price
Book & Page
Sale Date
BRUMLEY CARL H
$0
5720/546
11/27/1984
Building Information
Building 1 : Section 1
Year Built:
1962
Living Area:
1,326
Stories
1
Foundation
Concrete
Ext Wall 1
Wood Shingle
Ext Wall 2
Roof Structure
Gable/Hip
Roof Cover
Asphalt
Int Wall 1
Drywall/Sheet
Int Wall 2
Int Floor 1
Hardwood
Int Floor 2
Carpet
Heat Fuel
Electric
Heat Type
Electr Basebrd
CNS_AC_TYPE
0
Bedrooms
4
CNS_NUM_BATHRM
1
CNS_NUM_HALF_BATHS
0
CNS_NUM_XTRA_FIX
0
Total Rooms
6
Bath Type
Average
Kitchen Type
Average
CNS_NUM_KITCHENS
0
CNS_FIREPLACES
1
Stories_2
1 1/2 Stories
Bsmt Garage
0
Half Baths
0
CNS_USRFLD_302
100
View
Frame
Wood
Bsmt Floor
Typical
Total # Units
1
Full Baths
2
Solar HW
No
Central Vac
No
3QB Rating
First Floor
894
894
HST
Half Story
864
432
BMT
Basement
864
0
WDK
Wood Deck
196
0
2,818
1,326
Land
Land Use
Use Code
1010
Description
Single Fam
Category
Land Line Valuation
Size (Acres)
0.59
Bldg #
SHD1
Shed Frame
160.00 S.F.
$1,500
1
Valuation History
Assessment
Valuation Year
Improvements
Land
Total
2025
$168,700
$116,100
$284,800
2024
$160,200
$116,100
$276,300
2023
$129,900
$109,900
$239,800
Go To Google Maps
Go To Yahoo Maps
Go To Microsoft Bing Maps