Agawam, MA
Search
Street Listing
Sales Search
Feedback
Back
Home
108 ROBIN RIDGE DR
Sales
Print
Map It
Location
108 ROBIN RIDGE DR
Mblu
E15/ 1/ 9/ /
Owner
HENEGHAN DANIEL N
Assessment
$373,600
PID
2471
Building Count
1
Current Value
Assessment
Valuation Year
Improvements
Land
Total
2026
$221,700
$151,900
$373,600
Owner of Record
Owner
HENEGHAN DANIEL N
Co-Owner
HENEGHAN SALLY ANN
Address
108 ROBIN RIDGE DR
FEEDING HILLS, MA 01030-1230
Sale Price
$0
Book & Page
4369/75
Sale Date
12/30/1976
Ownership History
Ownership History
Owner
Sale Price
Book & Page
Sale Date
HENEGHAN DANIEL N
$0
4369/75
12/30/1976
Building Information
Building 1 : Section 1
Year Built:
1976
Living Area:
1,218
Stories
1
Foundation
Concrete
Ext Wall 1
Comp./Wall Brd
Ext Wall 2
Roof Structure
Gable/Hip
Roof Cover
Asphalt
Int Wall 1
Drywall/Sheet
Int Wall 2
Int Floor 1
Hardwood
Int Floor 2
Heat Fuel
Oil
Heat Type
Hot Water
CNS_AC_TYPE
100
Bedrooms
3
CNS_NUM_BATHRM
1
CNS_NUM_HALF_BATHS
0
CNS_NUM_XTRA_FIX
0
Total Rooms
5
Bath Type
Average
Kitchen Type
Average
CNS_NUM_KITCHENS
0
CNS_FIREPLACES
2
Stories_2
1 Story
Bsmt Garage
0
Half Baths
0
CNS_USRFLD_302
100
View
Frame
Wood
Bsmt Floor
Concr-Finished
Total # Units
1
Full Baths
2
Solar HW
No
Central Vac
No
3QB Rating
First Floor
1,218
1,218
BMT
Basement
1,218
0
GAR
Garage
576
0
OFP
Open Porch
264
0
WDK
Wood Deck
192
0
3,468
1,218
Land
Land Use
Use Code
1010
Description
Single Fam
Category
Land Line Valuation
Size (Acres)
0.46
Total
2025
$211,900
$141,100
$353,000
2024
$204,700
$141,100
$345,800
2023
$153,100
$120,300
$273,400
Go To Google Maps
Go To Yahoo Maps
Go To Microsoft Bing Maps