Agawam, MA
Search
Street Listing
Sales Search
Feedback
Back
Home
28 SYLVAN LN
Sales
Print
Map It
Location
28 SYLVAN LN
Mblu
F12/ 3/ 8/ /
Owner
KISIELEWSKI EDWARD MICHAEL ET AL
Assessment
$316,300
PID
2926
Building Count
1
Current Value
Assessment
Valuation Year
Improvements
Land
Total
2026
$196,900
$119,400
$316,300
Owner of Record
Owner
KISIELEWSKI EDWARD MICHAEL ET AL
Co-Owner
Address
28 SYLVAN LN
FEEDING HILLS, MA 01030
Sale Price
$1
Book & Page
25614/213
Sale Date
10/17/2024
Ownership History
Ownership History
Owner
Sale Price
Book & Page
Sale Date
KISIELEWSKI EDWARD MICHAEL ET AL
$1
25614/213
10/17/2024
KISIELEWSKI HELEN F L/E
$1
25170/499
09/28/2023
KISIELEWSKI HELEN F L/E
$1
23859/563
05/03/2021
KISIELEWSKI EDWARD J
$0
2714/386
11/18/1959
Building Information
Building 1 : Section 1
Year Built:
1951
Living Area:
1,712
Stories
0
Foundation
Concrete Block
Ext Wall 1
Vinyl Siding
Ext Wall 2
Roof Structure
Gable/Hip
Roof Cover
Asphalt
Int Wall 1
Drywall/Sheet
Int Wall 2
Int Floor 1
Hardwood
Int Floor 2
Heat Fuel
Oil
Heat Type
Forced Air-Duc
CNS_AC_TYPE
0
Bedrooms
4
CNS_NUM_BATHRM
2
CNS_NUM_HALF_BATHS
0
CNS_NUM_XTRA_FIX
0
Total Rooms
7
Bath Type
Average
Kitchen Type
Average
CNS_NUM_KITCHENS
0
CNS_FIREPLACES
0
Stories_2
1 3/4 Stories
Bsmt Garage
0
Half Baths
0
CNS_USRFLD_302
100
View
Frame
Wood
Bsmt Floor
Concr-Finished
Total # Units
1
Full Baths
2
Solar HW
No
Central Vac
No
3QB Rating
First Floor
1,064
1,064
TQS
Three Quarter Story
864
648
BMT
Basement
864
0
GAR
Garage
377
0
OFP
Open Porch
30
0
WDK
Wood Deck
196
0
3,395
1,712
Land
Land Use
Use Code
1010
Description
Single Fam
Category
Land Line Valuation
Size (Acres)
0.34
Bldg #
SHD1
Shed Frame
80.00 S.F.
$400
1
Valuation History
Assessment
Valuation Year
Improvements
Land
Total
2025
$194,800
$111,400
$306,200
2024
$184,000
$111,400
$295,400
2023
$149,200
$105,600
$254,800
Go To Google Maps
Go To Yahoo Maps
Go To Microsoft Bing Maps