Agawam, MA
Search
Street Listing
Sales Search
Feedback
Back
Home
12 TOWER TR
Sales
Print
Map It
Location
12 TOWER TR
Mblu
I16/ 18/ 6/ /
Owner
BONASONI LINDA J
Assessment
$314,300
PID
5550
Building Count
1
Current Value
Assessment
Valuation Year
Improvements
Land
Total
2026
$221,100
$93,200
$314,300
Owner of Record
Owner
BONASONI LINDA J
Co-Owner
BONASONI STEVEN M
Address
12 TOWER TR
AGAWAM, MA 01001-1407
Sale Price
$3,500
Book & Page
12019/543
Sale Date
12/07/2001
Ownership History
Ownership History
Owner
Sale Price
Book & Page
Sale Date
BONASONI LINDA J
$3,500
12019/543
12/07/2001
FOGG BRIAN C,
$111,900
7441/278
04/27/1990
SHEPARD
$1
4975/367
08/06/1980
Building Information
Building 1 : Section 1
Year Built:
1916
Living Area:
1,744
Stories
0
Foundation
Masonry
Ext Wall 1
Asbest Shingle
Ext Wall 2
Roof Structure
Gable/Hip
Roof Cover
Asphalt
Int Wall 1
Plastered
Int Wall 2
Int Floor 1
Hardwood
Int Floor 2
Carpet
Heat Fuel
Gas
Heat Type
Hot Water
CNS_AC_TYPE
0
Bedrooms
3
CNS_NUM_BATHRM
1
CNS_NUM_HALF_BATHS
1
CNS_NUM_XTRA_FIX
1
Total Rooms
7
Bath Type
Average
Kitchen Type
Average
CNS_NUM_KITCHENS
0
CNS_FIREPLACES
0
Stories_2
1 3/4 Stories
Bsmt Garage
0
Half Baths
1
CNS_USRFLD_302
100
View
Frame
Wood
Bsmt Floor
Concr-Finished
Total # Units
1
Full Baths
1
Solar HW
No
Central Vac
No
3QB Rating
First Floor
1,156
1,156
TQS
Three Quarter Story
784
588
BMT
Basement
784
0
EFP
Enclosed Porch
176
0
WDK
Wood Deck
364
0
3,264
1,744
Land
Land Use
Use Code
1010
Description
Single Fam
Category
Land Line Valuation
Size (Acres)
0.17
Bldg #
SPL4
Pool A-C
21.00 UNITS
$700
1
SHD1
Shed Frame
96.00 S.F.
$600
1
SHD1
Shed Frame
64.00 S.F.
$400
1
Valuation History
Assessment
Valuation Year
Improvements
Land
Total
2025
$190,000
$86,600
$276,600
2024
$182,900
$82,100
$265,000
2023
$158,600
$75,000
$233,600
Go To Google Maps
Go To Yahoo Maps
Go To Microsoft Bing Maps