Agawam, MA
Search
Street Listing
Sales Search
Feedback
Back
Home
90 FAIRVIEW ST
Sales
Print
Map It
Location
90 FAIRVIEW ST
Mblu
J12/ 6/ 4/ /
Owner
BLOOD GORDON
Assessment
$265,700
PID
6540
Building Count
1
Current Value
Assessment
Valuation Year
Improvements
Land
Total
2026
$149,200
$116,500
$265,700
Owner of Record
Owner
BLOOD GORDON
Co-Owner
BLOOD NYLA
Address
90 FAIRVIEW ST
AGAWAM, MA 01001
Sale Price
$175,000
Book & Page
22762/162
Sale Date
07/19/2019
Ownership History
Ownership History
Owner
Sale Price
Book & Page
Sale Date
BLOOD GORDON
$175,000
22762/162
07/19/2019
THE JOANN C SKIBA TRUST,
$1
19933/472
07/23/2013
GORCZYCA,EDWIN W L/T
$1
12843/535
01/02/2003
GORCZYCA EDWIN W +,
$0
2134/366
09/12/1951
Building Information
Building 1 : Section 1
Year Built:
1950
Living Area:
1,040
Stories
0
Foundation
Concrete Block
Ext Wall 1
Vinyl Siding
Ext Wall 2
Roof Structure
Gable/Hip
Roof Cover
Asphalt
Int Wall 1
Plastered
Int Wall 2
Int Floor 1
Hardwood
Int Floor 2
Heat Fuel
Oil
Heat Type
Forced Air-Duc
CNS_AC_TYPE
100
Bedrooms
2
CNS_NUM_BATHRM
1
CNS_NUM_HALF_BATHS
0
CNS_NUM_XTRA_FIX
1
Total Rooms
4
Bath Type
Average
Kitchen Type
Average
CNS_NUM_KITCHENS
0
CNS_FIREPLACES
0
Stories_2
1 Story
Bsmt Garage
0
Half Baths
0
CNS_USRFLD_302
100
View
Frame
Wood
Bsmt Floor
Concr-Finished
Total # Units
1
Full Baths
1
Solar HW
No
Central Vac
No
3QB Rating
First Floor
832
832
ATC
Attic
832
208
BMT
Basement
832
0
CPT
Carport
190
0
EFP
Enclosed Porch
70
0
GAR
Garage
294
0
3,050
1,040
Land
Land Use
Use Code
1010
Description
Single Fam
Category
Land Line Valuation
Size (Acres)
0.27
Total
2025
$143,400
$108,500
$251,900
2024
$139,800
$108,500
$248,300
2023
$113,500
$103,000
$216,500
Go To Google Maps
Go To Yahoo Maps
Go To Microsoft Bing Maps