Agawam, MA
Search
Street Listing
Sales Search
Feedback
Back
Home
50 FERNWOOD DR
Sales
Print
Map It
Location
50 FERNWOOD DR
Mblu
J7/ 3/ 12/ /
Owner
TURNER JAMES M
Assessment
$384,500
PID
7330
Building Count
1
Current Value
Assessment
Valuation Year
Improvements
Land
Total
2026
$246,800
$137,700
$384,500
Owner of Record
Owner
TURNER JAMES M
Co-Owner
TURNER MICHELLE D
Address
50 FERNWOOD DR
AGAWAM, MA 01001-3028
Sale Price
$149,000
Book & Page
9965/386
Sale Date
08/18/1997
Ownership History
Ownership History
Owner
Sale Price
Book & Page
Sale Date
TURNER JAMES M
$149,000
9965/386
08/18/1997
GILBERT ANTONIA,
$0
9964/263
08/15/1997
GILBERT EDWARD G H JR+,
$0
5700/52
10/16/1984
Building Information
Building 1 : Section 1
Year Built:
1980
Living Area:
960
Stories
0
Foundation
Concrete
Ext Wall 1
Vinyl Siding
Ext Wall 2
Roof Structure
Gable/Hip
Roof Cover
Asphalt
Int Wall 1
Drywall/Sheet
Int Wall 2
Int Floor 1
Carpet
Int Floor 2
Heat Fuel
Gas
Heat Type
Forced Air-Duc
CNS_AC_TYPE
100
Bedrooms
4
CNS_NUM_BATHRM
2
CNS_NUM_HALF_BATHS
0
CNS_NUM_XTRA_FIX
0
Total Rooms
7
Bath Type
Average
Kitchen Type
Average
CNS_NUM_KITCHENS
0
CNS_FIREPLACES
1
Stories_2
1 Story
Bsmt Garage
0
Half Baths
0
CNS_USRFLD_302
100
View
Frame
Wood
Bsmt Floor
Carpet
Total # Units
1
Full Baths
2
Solar HW
No
Central Vac
Yes
3QB Rating
First Floor
960
960
GAR
Garage
720
0
LLV
Lower Level
960
0
OFP
Open Porch
24
0
WDK
Wood Deck
211
0
2,875
960
Land
Land Use
Use Code
1010
Description
Single Fam
Category
Land Line Valuation
Size (Acres)
0.37
Bldg #
SPL2
Pool I-V / I-Fg
512.00 S.F.
$5,800
1
Valuation History
Assessment
Valuation Year
Improvements
Land
Total
2025
$228,800
$128,100
$356,900
2024
$227,600
$128,100
$355,700
2023
$175,000
$115,500
$290,500
Go To Google Maps
Go To Yahoo Maps
Go To Microsoft Bing Maps