Agawam, MA
Search
Street Listing
Sales Search
Feedback
Back
Home
129 PARKER ST
Sales
Print
Map It
Location
129 PARKER ST
Mblu
K11/ 1/ 17/ /
Owner
WIDMER KENNETH R
Assessment
$367,800
PID
7881
Building Count
1
Current Value
Assessment
Valuation Year
Improvements
Land
Total
2026
$249,600
$118,200
$367,800
Owner of Record
Owner
WIDMER KENNETH R
Co-Owner
WIDMER CAROLYN A
Address
129 PARKER ST
AGAWAM, MA 01001-2421
Sale Price
$0
Book & Page
2942/277
Sale Date
04/02/1963
Ownership History
Ownership History
Owner
Sale Price
Book & Page
Sale Date
WIDMER KENNETH R
$0
2942/277
04/02/1963
Building Information
Building 1 : Section 1
Year Built:
1962
Living Area:
1,728
Stories
1
Foundation
Concrete
Ext Wall 1
Ext Wall 2
Roof Structure
Gable/Hip
Roof Cover
Asphalt
Int Wall 1
Drywall/Sheet
Int Wall 2
Plywood Panel
Int Floor 1
Hardwood
Int Floor 2
Heat Fuel
Gas
Heat Type
Forced Air-Duc
CNS_AC_TYPE
100
Bedrooms
3
CNS_NUM_BATHRM
1
CNS_NUM_HALF_BATHS
0
CNS_NUM_XTRA_FIX
0
Total Rooms
6
Bath Type
Average
Kitchen Type
Average
CNS_NUM_KITCHENS
0
CNS_FIREPLACES
0
Stories_2
1 Story
Bsmt Garage
0
Half Baths
0
CNS_USRFLD_302
100
View
Frame
Wood
Bsmt Floor
Concr-Finished
Total # Units
1
Full Baths
2
Solar HW
No
Central Vac
Yes
3QB Rating
First Floor
1,728
1,728
BMT
Basement
1,674
0
EFP
Enclosed Porch
96
0
STG
Storage
54
0
WDK
Wood Deck
428
0
3,980
1,728
Land
Land Use
Use Code
1010
Description
Single Fam
Category
Land Line Valuation
Size (Acres)
0.53
Bldg #
SHD1
Shed Frame
143.00 S.F.
$600
1
FGR4
Garage/Loft
1008.00 S.F
$16,100
1
SHD1
Shed Frame
48.00 S.F.
$200
1
Valuation History
Assessment
Valuation Year
Improvements
Land
Total
2025
$234,100
$109,600
$343,700
2024
$227,100
$109,600
$336,700
2023
$192,200
$95,000
$287,200
Go To Google Maps
Go To Yahoo Maps
Go To Microsoft Bing Maps