Agawam, MA
Search
Street Listing
Sales Search
Feedback
Back
Home
98 PARKER ST
Sales
Print
Map It
Location
98 PARKER ST
Mblu
K11/ 3/ 1/ /
Owner
CICEK KAAN M
Assessment
$291,500
PID
7917
Building Count
1
Current Value
Assessment
Valuation Year
Improvements
Land
Total
2026
$193,500
$98,000
$291,500
Owner of Record
Owner
CICEK KAAN M
Co-Owner
CICEK EMINE
Address
98 PARKER ST
AGAWAM, MA 01001
Sale Price
$325,000
Book & Page
25818/153
Sale Date
04/07/2025
Ownership History
Ownership History
Owner
Sale Price
Book & Page
Sale Date
CICEK KAAN M
$325,000
25818/153
04/07/2025
HENN SHARON
$185,000
19061/219
12/29/2011
FROGAMENI ,ANN M L/T
$1
17997/119
09/24/2009
FROGAMENI ,JOSEPH
$0
2480/456
07/10/1956
Building Information
Building 1 : Section 1
Year Built:
1955
Living Area:
1,072
Stories
0
Foundation
Concrete
Ext Wall 1
Vinyl Siding
Ext Wall 2
Roof Structure
Gable/Hip
Roof Cover
Asphalt
Int Wall 1
Drywall/Sheet
Int Wall 2
Int Floor 1
Carpet
Int Floor 2
Heat Fuel
Gas
Heat Type
Forced Air-Duc
CNS_AC_TYPE
100
Bedrooms
3
CNS_NUM_BATHRM
1
CNS_NUM_HALF_BATHS
0
CNS_NUM_XTRA_FIX
1
Total Rooms
5
Bath Type
Good
Kitchen Type
Average
CNS_NUM_KITCHENS
0
CNS_FIREPLACES
1
Stories_2
1 Story
Bsmt Garage
0
Half Baths
0
CNS_USRFLD_302
100
View
Frame
Wood
Bsmt Floor
Concr-Finished
Total # Units
1
Full Baths
1
Solar HW
No
Central Vac
No
3QB Rating
First Floor
1,072
1,072
BMT
Basement
1,072
0
EFP
Enclosed Porch
126
0
GAR
Garage
420
0
PAT
Patio
243
0
2,933
1,072
Land
Land Use
Use Code
1010
Description
Single Fam
Category
Land Line Valuation
Size (Acres)
0.17
Total
2025
$179,600
$91,200
$270,800
2024
$173,300
$91,200
$264,500
2023
$149,300
$79,000
$228,300
Go To Google Maps
Go To Yahoo Maps
Go To Microsoft Bing Maps