PELHAM,NH
Search
Street Listing
Sales Search
Feedback
Back
Home
8 CABOOSE LANE
Sales
Print
Field Card
Map It
Location
8 CABOOSE LANE
Mblu
10/ 13 2/ 1 2/ B /
Acct#
2358
Owner
PAPPALARDO, KAREN A
Assessment
$459,800
Appraisal
$459,800
PID
105738
Building Count
1
Current Value
Appraisal
Valuation Year
Improvements
Land
Total
2025
$369,200
$90,600
$459,800
Assessment
Valuation Year
Improvements
Land
Total
2025
$369,200
$90,600
$459,800
Owner of Record
Owner
PAPPALARDO, KAREN A
Co-Owner
Address
8 CABOOSE LANE
PELHAM, NH 03076
Sale Price
$665,333
Certificate
Book & Page
9789/2815
Sale Date
07/26/2024
Instrument
15
PAPPALARDO, KAREN A
$665,333
9789/2815
15
07/26/2024
JAMES PETERSEN BUILT HOMES
$1,045,000
9626/1650
18
06/17/2022
Building Information
Building 1 : Section 1
Year Built:
2024
Living Area:
1,962
Replacement Cost:
$366,170
Building Percent Good:
100
Replacement Cost
Less Depreciation:
$366,200
Stories:
2 Stories
Grade
Good
Occupancy
1
Interior Wall 1:
Drywall/Sheet
Interior Wall 2:
Interior Floor 1
Hardwood
Interior Floor 2
Ttl Bedrms:
3 Bedrooms
Ttl Bathrms:
2 Full
Ttl Half Bths:
1
Xtra Fixtres
Total Rooms:
6 Rooms
Bath Style:
Modern
Kitchen Style:
Modern
Grade
Good
Stories:
2
Residential Units:
0
Exterior Wall 1:
Vinyl Siding
Exterior Wall 2:
Roof Structure
Gable/Hip
Roof Cover
Asph/F Gls/Cmp
Cmrcl Units:
0
Res/Com Units:
2
Section #:
Parking Spaces
Section Style:
Foundation
Security:
Cmplx Cnd
Xtra Field 1:
Upper Story, Finished
1,005
1,005
BAS
First Floor
957
957
FGR
Garage, Framed
462
0
FOP
Porch, Open, Finished
52
0
UBM
Basement, Unfinished
957
0
WDK