YORK,ME
Search
Street Listing
Sales Search
Feedback
Back
Home
19 ROCKFALL WAY
Sales
Print
Map It
Location
19 ROCKFALL WAY
Mblu
0091/ 0009/ 00M1/ /
Acct#
121-063-0M1
Owner
TUFFIN JOHN W/VICKI L
Assessment
$831,400
Appraisal
$831,400
PID
112601
Current Value
Appraisal
Valuation Year
Improvements
Land
Total
2025
$619,900
$211,500
$831,400
Assessment
Valuation Year
Improvements
Land
Total
2025
$619,900
$211,500
$831,400
Owner of Record
Owner
TUFFIN JOHN W/VICKI L
Co-Owner
Address
8421 BURNLEY
THE COLONY, TX 75056
Sale Price
$1,034,646
Book & Page
19709/565
Sale Date
07/11/2025
Ownership History
Ownership History
Owner
Sale Price
Book & Page
Sale Date
TUFFIN JOHN W/VICKI L
$1,034,646
19709/565
07/11/2025
142 YORK STREET LLC
$6,000,000
19004/130
04/19/2022
Building Information
Building 1 : Section 1
Year Built:
2025
Living Area:
2,178
Replacement Cost:
$718,259
Building Percent Good:
85
Replacement Cost
Less Depreciation:
$610,500
Stories:
1
Grade
B
Occupancy
1
Interior Wall 1:
Drywall/Sheet
Interior Wall 2:
Interior Floor 1
Hardwood
Interior Floor 2
Ttl Bedrms:
3 Bedrooms
Ttl Bathrms:
3 Full
Ttl Half Bths:
0
Xtra Fixtres
1
Total Rooms:
06
Park Tandem
0
Residential Units:
22
Exterior Wall 1:
Vinyl Siding
Exterior Wall 2:
Roof Structure
Gable/Hip
Roof Cover
Asph/F Gls/Cmp
Cmrcl Units:
0
Res/Com Units:
0
Section #:
1
Parking Spaces
Section Style:
Foundation
Security:
Cmplx Cnd
Xtra Field 1:
FIRST FLOOR
1,253
1,253
TQS
THREE QUARTER STORY