YORK,ME
Search
Street Listing
Sales Search
Feedback
Back
Home
38 OGUNQUIT ROAD
Sales
Print
Map It
Location
38 OGUNQUIT ROAD
Mblu
0099/ 0050/F / /
Acct#
002246
Owner
EVANS DAVID E
Assessment
$595,100
Appraisal
$595,100
PID
2197
Current Value
Appraisal
Valuation Year
Improvements
Land
Total
2025
$409,100
$186,000
$595,100
Assessment
Valuation Year
Improvements
Land
Total
2025
$409,100
$186,000
$595,100
Owner of Record
Owner
EVANS DAVID E
Co-Owner
GLICK KATHERINE A
Address
PO BOX 132
OGUNQUIT, ME 03907
Sale Price
$0
Book & Page
19490/252
Sale Date
08/09/2024
Ownership History
Ownership History
Owner
Sale Price
Book & Page
Sale Date
EVANS DAVID E
$0
19490/252
08/09/2024
EVANS DAVID E
$0
17299/0145
05/26/2016
EVANS DAVID E/LUCIA V
$6,000
13932/0019
02/06/2004
EVANS ALBERT/NORMA
$0
13806/0074
12/15/2003
EVANS ALBERT/NORMA
$0
13806/0073
12/15/2003
Building Information
Building 1 : Section 1
Year Built:
2025
Living Area:
1,472
Replacement Cost:
$399,354
Building Percent Good:
100
Replacement Cost
Less Depreciation:
$399,400
Stories:
1
Occupancy
Exterior Wall 1
Vinyl Siding
Exterior Wall 2
Roof Structure:
Gable/Hip
Roof Cover
Asph/F Gls/Cmp
Interior Wall 1
Drywall/Sheet
Interior Wall 2
Interior Flr 1
Inlaid Sht Gds
Interior Flr 2
Heat Fuel
Electric
Heat Type:
Hot Air-no Duc
AC Type:
Heat Pump
Total Bedrooms:
3 Bedrooms
Total Bthrms:
2
FIRST FLOOR
1,472
1,472
FGR
GARAGE, ATTACHED
624
0
FOP
PORCH, OPEN
132
0
UBM
BASEMENT, UNFINISHED
1,472
0
3,700
1,472
Extra Features
Extra Features
Code
Description
Size
Value
Bldg #
GEN1
GENERATOR SM
1.00 UNIT