YORK,ME
Search
Street Listing
Sales Search
Feedback
Back
Home
5 CAHILL DRIVE
Sales
Print
Map It
Location
5 CAHILL DRIVE
Mblu
0099/ 0042/ / /
Acct#
000702
Owner
BOSTON ROBERT A - TRUSTEE
Assessment
$383,400
Appraisal
$383,400
PID
685
Current Value
Appraisal
Valuation Year
Improvements
Land
Total
2025
$230,800
$152,600
$383,400
Assessment
Valuation Year
Improvements
Land
Total
2025
$230,800
$152,600
$383,400
Owner of Record
Owner
BOSTON ROBERT A - TRUSTEE
Co-Owner
BOSTON LIVING TRUST ROBERT A
Address
C/O RYAN LLC - JONATHAN HART
PO BOX 460169 DEPT 850
HOUSTON, TX 77056
Sale Price
$0
Book & Page
19280/600
Sale Date
07/21/2023
Ownership History
Ownership History
Owner
Sale Price
Book & Page
Sale Date
BOSTON ROBERT A - TRUSTEE
$0
19280/600
07/21/2023
VERTICAL BRIDGE CC FM LLC
$0
0001/0001
04/01/2016
CLEAR CHANNELL INC (LESSEE)
$0
2992/0043
01/01/1900
Building Information
Building 1 : Section 1
Year Built:
1997
Living Area:
104
Replacement Cost:
$12,334
Building Percent Good:
78
Replacement Cost
Less Depreciation:
$9,600
Stories:
1
Occupancy
1.00
Exterior Wall 1
Concr/Cinder
Exterior Wall 2
Roof Structure
Gable/Hip
Roof Cover
Asph/F Gls/Cmp
Interior Wall 1
Minim/Masonry
Interior Wall 2
Interior Floor 1
Concr Abv Grad
Interior Floor 2
Bldg Use
TEL X STA MDL-96
Total Rooms
Total Bedrms
Total Baths
1st Floor Use:
Wall Height
10.00
FIRST FLOOR
104
104
SLB
SLAB
104
0
208
104
Extra Features
Extra Features
Code
Description
Size
Value
Bldg #
GEN2
GENERATOR LG
1.00 UNIT
$19,200
1
Land
Land Use
Use Code
4300
Description
TEL X STA MDL-96
Zone
Neighborhood
5000
Alt Land Appr
No
Category
Land Line Valuation
Size (Acres)
4.47
Frontage
Land
$152,600
Appraised Value
$152,600
Bldg #
SHD2
SHED GOOD
81.00 S.F.
$1,000
1
TWR1
TOWER
402.00 L.F.
$201,000
1
Valuation History
Appraisal
Valuation Year
Improvements
Land
Total
2024
$221,300
$152,600
$373,900
2023
$221,900
$152,600
$374,500
2022
$221,600
$152,600
$374,200
2021
$221,400
$152,600
$374,000
Assessment
Valuation Year
Improvements
Land
Total
2024
$221,300
$152,600
$373,900
2023
$221,900
$152,600
$374,500
2022
$221,600
$152,600
$374,200
2021
$221,400
$152,600
$374,000
Go To Google Maps
Go To Microsoft Bing Maps