192 FOURTH ST
 Print  Map It

Location
192 FOURTH ST
Tax Map
09/ 12/ 0010/ 000/
Control#
00010438
Owner
BOROCAN, PETRE A
Property Type
Residential Bldg, <10 Acres
Assessment
$36,600
PID
10438
District
09: East Union Township
Current Value
Assessment
Valuation YearImprovementsLandTotal
2026$30,300$6,300$36,600

Owner of Record
OwnerBOROCAN, PETRE A
Co-OwnerLIFE ESTATE, APT 201
Address5 HORIZON RD
FORT LEE, NJ 07024
Sale Price$1
Certificate
Book & Page 2610-2506
Sale Date10/27/2017

Ownership History
Ownership History
OwnersSale PriceCertificateBook & PageSale Date
BOROCAN, ANDREW J; BOROCAN, PETRE A$1 2610-250610/27/2017
BOROCAN, PETRE A$1 1480-078905/15/1992
BOROCAN, P A$1,865 1473-095812/18/1991
KMETZ, S A$0 1219-086501/19/1976
KMETZ, A$0 1119-083601/26/1970
KMETZ, S A & A$0 1068-097808/24/1965

Building Information
Building 1 : Section 1
Year Built: 1900
Living Area: 672
Building Attributes
FieldDescription
Attic Heat 
ModelResidential
Stories2 and 1/2 stories
Int vs ExtSame
Full Bath(s)1
Half Bath(s)0
Bedroom(s)2
Total Rooms4
Basement100 (76%-100%)
Bsmt ExposureNone
BSMT Fin (web)0
Bsmt Garage(s)0
Dwell Typ/Bld Use18 Row (Row House Unit)
StyleRow
Roof StructureGable
Roof CoverArchitect Shingle
Exterior Wall 1Asphalt
Exterior Wall 2Wood
Heat FuelElectric
Heat Dist.Space
AC TypeNone
Fireplace(s)0
Attic (P/S)Unfinished
MH Park ID 
MH Class 
GradeD
Govern BaseRate09A-21
Area
FFLR-FIRST FLOOR 336 336
FUSR-FINISHED UPPER STORY 336 336
BSMBasement (Finished or Not) 336 0
EPR-ENCLOSED PORCH 90 0
OPR-OPEN PORCH 96 0
   1,194 672

Parcel Information
Use Code101
DescriptionRes. 1 Family  
Deeded Acres0.07

Land
Land Use
Use Code101
DescriptionRes. 1 Family