107 PARK PLACE ROAD
 Print  Map It

Location
107 PARK PLACE ROAD
Tax Map
16/ 13/ 0005/ 000/
Control#
00017919
Owner
MILLER, RANDY M
Property Type
Residential Bldg, <10 Acres
Assessment
$11,900
PID
17919
District
16: MAHANOY TOWNSHIP
Current Value
Assessment
Valuation YearImprovementsLandTotal
2026$8,500$3,400$11,900

Owner of Record
OwnerMILLER, RANDY M
Co-Owner
Address
105 PARK PLACE RD
MAHANOY CITY, PA 17948
Sale Price$1
Certificate
Book & Page 2444-0563
Sale Date07/27/2012

Ownership History
Ownership History
OwnersSale PriceCertificateBook & PageSale Date
MILLER, DOLORES; MILLER, RANDY M; MILLER, RAYMOND R$1 2444-056307/27/2012
MILLER, DOLORES; MILLER, RANDY M; MILLER, RAYMOND R; TIBONI, ANGELA$1 0056-012404/25/1997
MILLER, R M & R R & D M ETAL$15,000 0015-016201/31/1997
ELSAVAGE, E F & E P & P ETAL$1 1592-025002/07/1995
ELSAVAGE, A J & A$0 1229-091109/17/1976
ELSAVAGE, A J & A$0 1229-090905/26/1964

Building Information
Building 1 : Section 1
Year Built: 1900
Living Area: 780
Building Attributes
FieldDescription
Attic Heat 
ModelResidential
Stories2 and 1/2 stories
Int vs ExtLess
Full Bath(s)1
Half Bath(s)0
Bedroom(s)2
Total Rooms5
Basement25 (1%-25%)
Bsmt ExposureNone
BSMT Fin (web)0
Bsmt Garage(s)0
Dwell Typ/Bld Use01 Detach (Single Family)
StyleConventional
Roof StructureGable
Roof CoverAsphalt
Exterior Wall 1Wood
Exterior Wall 2Asphalt
Heat FuelNone
Heat Dist.None
AC TypeNone
Fireplace(s)0
Attic (P/S)Unfinished
MH Park ID 
MH Class 
GradeD
Govern BaseRate16a - 2 - Before 1939
Econ Dep Adj40
Area
FFLR-FIRST FLOOR 480 480
FUSR-FINISHED UPPER STORY 300 300
BSMBasement (Finished or Not) 300 0
   1,080 780

Parcel Information
Use Code101
DescriptionRes. 1 Family