Schuylkill County, PA
Search
Street Listing
Back
Home
170 BRIAR ROAD
Print
Map It
Location
170 BRIAR ROAD
Tax Map
18/ 06/ 0143/ 000/
Control#
00019470
Owner
TUMBLING RUN LAND HOLDINGS LLC
Property Type
Commercial Combination
Assessment
$720,100
PID
19470
District
18: NORTH MANHEIM TOWNSHIP
Current Value
Assessment
Valuation Year
Improvements
Land
Total
2026
$664,800
$55,300
$720,100
Owner of Record
Owner
TUMBLING RUN LAND HOLDINGS LLC
Co-Owner
170 BRIAR ROAD
Address
P O BOX 559
SCHUYLKILL HAVEN, PA 179720559
Sale Price
$470,000
Certificate
Book & Page
1036-0026
Sale Date
11/01/2000
TUMBLING RUN LAND HOLDINGS LLC
$470,000
1036-0026
11/01/2000
LEMUR ENTERPRISES INC
$0
1368-0615
10/14/1985
HECLA MACHINERY & EQUIPMENT CO
$0
1302-0767
03/06/1981
STOYER E S II & C A
$0
1292-0202
07/14/1980
SCH CO INC DEV AUTHORITY
$0
1250-0160
11/11/1977
Building Information
Building 1 : Section 1
Year Built:
1991
Living Area:
1,170
Stories:
1 Story
Sketch Floor
1st Floor
Units:
Basement %:
None
Wall Height:
12.00
None
Exterior Wall 2:
Office
1,170
1,170
1,170
1,170
Building 2 : Section 1
Year Built:
1989
Living Area:
6,080
Building Attributes : Bldg 2 of 5