335 CHESTNUT STREET
 Print  Map It

Location
335 CHESTNUT STREET
Tax Map
18/ 08/ 0026/ 000/
Control#
00019815
Owner
EHLERS, EDWARD J
Property Type
Residential Bldg, <10 Acres
Assessment
$124,200
PID
19815
District
18: North Manheimtownship
Current Value
Assessment
Valuation YearImprovementsLandTotal
2026$101,600$22,600$124,200

Owner of Record
OwnerEHLERS, EDWARD J
Co-Owner
Address
335 CHESTNUT ST
POTTSVILLE, PA 17901
Sale Price$40,000
Certificate
Book & Page 2418-1866
Sale Date10/26/2011

Ownership History
Ownership History
OwnersSale PriceCertificateBook & PageSale Date
EHLERS, EDWARD J$40,000 2418-186610/26/2011
HOUSING & URBAN DEV SECRY OF$1 2409-136306/15/2011
WELLS FARGO BANK NA$902 2403-260004/15/2011
GEORGE, TIMOTHY$89,000 2300-284105/02/2008
GATES, DARREN D; GATES, TARA A$33,500 2275-011909/26/2007
PERZEL, ANDREW J; PERZEL, DELORES A$18,000 1608-033405/31/1995
MC DEMUS, A L$0 1188-014203/29/1974
MC DEMUS, S SR$0 1171-040809/25/1972
SARANCHAK, E J & D A$0 1104-025410/07/1968
ARGALL, D C & C$0 0806-032511/29/1950

Building Information
Building 1 : Section 1
Year Built: 1950
Living Area: 980
Building Attributes
FieldDescription
Attic Heat 
ModelResidential
StoriesOne Story
Int vs ExtBetter
Full Bath(s)1
Half Bath(s)0
Bedroom(s)2
Total Rooms4
Basement100 (76%-100%)
Bsmt ExposureNone
BSMT Fin (web)0
Bsmt Garage(s)0
Dwell Typ/Bld Use01 Detach (Single Family)
StyleRanch
Roof StructureGable
Roof CoverAsphalt
Exterior Wall 1Vinyl
Exterior Wall 2 
Heat FuelElectric
Heat Dist.Electric
AC TypeNone
Fireplace(s)0
Attic (P/S)None
MH Park ID 
MH Class 
GradeD
Govern BaseRate18A-12
Econ Dep Adj80
Area
FFLR-FIRST FLOOR 980 980
BSMBasement (Finished or Not) 980 0
DCKR-DECK 24 0
OPR-OPEN PORCH 130 0