0 RAILROAD ST
 Print  Map It

Location
0 RAILROAD ST
Tax Map
03/ 04/ 0043/ 000/
Control#
00002104
Owner
SELKIRK ENTERPRISES LLC
Property Type
Commercial - General
Assessment
$447,500
PID
2104
District
03: BRANCH TOWNSHIP
Current Value
Assessment
Valuation YearImprovementsLandTotal
2026$173,400$274,100$447,500

Owner of Record
OwnerSELKIRK ENTERPRISES LLC
Co-Owner
Address
10 GILBERTON RD
GILBERTON, PA 17934
Sale Price$1
Certificate
Book & Page 2244-1710
Sale Date02/27/2007

Ownership History
Ownership History
OwnersSale PriceCertificateBook & PageSale Date
SELKIRK ENTERPRISES LLC$1 2244-171002/27/2007
SELKIRK ENTERPRISES LLC$772,228 2148-289405/05/2005
GORDON LAND CORP$0 1234-017512/30/1976
RYON REALTY CO INC$0 1094-065711/27/1967
SHEAFFER, CREEK COAL CO$0 0739-043404/01/1948

Building Information
Building 1 : Section 1
Year Built: 2000
Living Area: 4,200
Building Attributes
FieldDescription
Model:Comm/Ind
Property/Land Use:General Commercial
Bldg Use:WHS: Warehouse
Stories:1 Story
Sketch Floor1st Floor
Units: 
Basement %:None
Wall Height:12.00
DocksNo Docks
Occupancy %: 
Vacant?No
Class:Steel
Roof Cover:Metal/Tin
Elevator:None
Exterior Wall 2: 
Heat Type:None
Roof Structure:Irregular
Heat Fuel:None
Sprinklers:No
Room/PrtnsAverage
Overhead Doors:1 Overhead
Area
WHSWarehouse 4,200 4,200
   4,200 4,200
Building 2 : Section 1
Year Built: 2000
Living Area: 840
Building Attributes : Bldg 2 of 2
FieldDescription
Model:Comm/Ind
Property/Land Use:General Commercial
Bldg Use:OFC: Office
Stories:1 Story
Sketch Floor1st Floor
Units: 
Basement %:None
Wall Height:12.00
DocksNo Docks