83 S LA MESA DRIVE
 Print  Map It

Location
83 S LA MESA DRIVE
Tax Map
19/ 15/ 0083/ 000/
Control#
00022140
Owner
ONEILL, TODD
Property Type
Residential Bldg, <10 Acres
Assessment
$765,300
PID
22140
District
19: NORTH UNION TOWNSHIP
Current Value
Assessment
Valuation YearImprovementsLandTotal
2026$756,500$8,800$765,300

Owner of Record
OwnerONEILL, TODD
Co-Owner
Address
32 DOLPHIN RD
LEVITTOWN, PA 19056
Sale Price$27,000
Certificate
Book & Page 2712-2863
Sale Date11/23/2020

Ownership History
Ownership History
OwnersSale PriceCertificateBook & PageSale Date
ONEILL, TODD; ONEILL, WILLIAM$27,000 2712-286311/23/2020
BEASLEY, LAWRENCE; BEASLEY, MARIANNE$16,900 0557-029001/08/1999
EAGLE ROCK RESORT CO$37,840 0445-023808/23/1998
GOODMAN DAVID A & AMY J$110,737 0136-020108/11/1997
EAGLE ROCK RESORT CO$598,500 1683-000109/16/1996
C B G LIMITED$0 1394-097207/16/1987

Building Information
Building 1 : Section 1
Year Built: 2023
Living Area: 2,072
Building Attributes
FieldDescription
Attic Heat 
ModelResidential
StoriesTwo Story
Int vs ExtSame
Full Bath(s)1
Half Bath(s)1
Bedroom(s)3
Total Rooms7
Basement100 (76%-100%)
Bsmt ExposureWalkout
BSMT Fin (web)3984
Bsmt Garage(s)1
Dwell Typ/Bld Use01 Detach (Single Family)
StyleConventional
Roof StructureGable
Roof CoverArchitect Shingle
Exterior Wall 1Vinyl
Exterior Wall 2Stone
Heat FuelPropane Gas
Heat Dist.Hot Water
AC TypeMini-Split
Fireplace(s)0
Attic (P/S)None
MH Park ID 
MH Class 
GradeB+10
Govern BaseRate01a - 1 - Since 1985
Area
FFLR-FIRST FLOOR 1,372 1,372
FUSR-FINISHED UPPER STORY 700 700
BSMBasement (Finished or Not) 1,372 0
DCKR-DECK 256 0
OPR-OPEN PORCH 480 0
SLBR-SLAB 140 0
   4,320 2,072

Parcel Information
Use Code101