207 BEECHWOOD AVENUE
 Print  Map It

Location
207 BEECHWOOD AVENUE
Tax Map
20/ 12/ 0076/ 000/
Control#
00023922
Owner
MANSELL, JESSICA M
Property Type
Residential Bldg, <10 Acres
Assessment
$96,600
PID
23922
District
20: Norwegian Township
Current Value
Assessment
Valuation YearImprovementsLandTotal
2026$89,400$7,200$96,600

Owner of Record
OwnerMANSELL, JESSICA M
Co-Owner
Address
207 BEECHWOOD AVE
MARLIN, PA 17951
Sale Price$72,000
Certificate
Book & Page 2743-1634
Sale Date08/05/2021

Ownership History
Ownership History
OwnersSale PriceCertificateBook & PageSale Date
MANSELL, JESSICA M$72,000 2743-163408/05/2021
EVITTS, PATRICIA$63,000 2700-238409/01/2020
WHALEN, BRONWEN$58,000 2359-039108/04/2009
JENSEN, ANITA; SENAWAITIS, JOHN; SENAWAITIS, WANDA; WEAVER, NANCY$1 0311-025705/07/1998
SENAWAITIS, JOSEPH & WANDA$0 0678-012305/18/1946

Building Information
Building 1 : Section 1
Year Built: 1907
Living Area: 1,686
Building Attributes
FieldDescription
Attic Heat 
ModelResidential
StoriesThree Story
Int vs ExtSame
Full Bath(s)1
Half Bath(s)0
Bedroom(s)4
Total Rooms7
Basement75 (51%-75%)
Bsmt ExposureWalkout
BSMT Fin (web)0
Bsmt Garage(s)0
Dwell Typ/Bld Use13 Duphlf
StyleDuplex Half
Roof StructureShed
Roof CoverRubber
Exterior Wall 1Aluminium
Exterior Wall 2Prefab Stone/Brick
Heat FuelCoal
Heat Dist.Stove
AC TypeNone
Fireplace(s)0
Attic (P/S)None
MH Park ID 
MH Class 
GradeD+10
Govern BaseRate20B-31
Area
FUSR-FINISHED UPPER STORY 1,068 1,068
FFLR-FIRST FLOOR 618 618
BSMBasement (Finished or Not) 450 0
OPR-OPEN PORCH 233 0
   2,369 1,686

Parcel Information
Use Code101
DescriptionRes. 1 Family  
Deeded Acres0.04

Land
Land Use
Use Code101
DescriptionRes. 1 Family  
Neighborhood2004 - Norwegian - M