121 WALNUT STREET
 Print  Map It

Location
121 WALNUT STREET
Tax Map
27/ 07/ 0067/ 000/
Control#
00032993
Owner
SABOL, PERTONELLA V
Property Type
Residential Bldg, <10 Acres
Assessment
$229,500
PID
32993
District
27: Schuylkill Township
Current Value
Assessment
Valuation YearImprovementsLandTotal
2026$199,200$30,300$229,500

Owner of Record
OwnerSABOL, PERTONELLA V
Co-Owner
Address
121 WALNUT ST
TUSCARORA, PA 17982
Sale Price$65,000
Certificate
Book & Page 2681-1594
Sale Date01/28/2020

Ownership History
Ownership History
OwnersSale PriceCertificateBook & PageSale Date
SABOL, JAMES R; SABOL, PERTONELLA V; VAN DE VELDEN-SABOL, SAMANTHA$65,000 2681-159401/28/2020
WATSULA, GEORGE; WATSULA, MARY ANN$54,000 2063-238809/22/2003
HANEY, E B & C H JR$1 1618-026008/10/1995
BRENNAN, SR D L & HANEY, E A$0 1494-007602/05/1993
BRENNAN, SR D L & HANEY, E Z$0 1411-021607/15/1988
BRENNAN, C A & D A$0 1126-053707/23/1970

Building Information
Building 1 : Section 1
Year Built: 1925
Living Area: 4,976
Building Attributes
FieldDescription
Attic Heat 
ModelResidential
StoriesThree Story
Int vs ExtSame
Full Bath(s)2
Half Bath(s)0
Bedroom(s)3
Total Rooms13
Basement100 (76%-100%)
Bsmt ExposureWalkout
BSMT Fin (web)0
Bsmt Garage(s)0
Dwell Typ/Bld Use01 Detach (Single Family)
StyleConventional
Roof StructureMansard
Roof CoverRolled
Exterior Wall 1Wood
Exterior Wall 2 
Heat FuelCoal
Heat Dist.Hot Water
AC TypeNone
Fireplace(s)0
Attic (P/S)None
MH Park ID 
MH Class 
GradeC
Govern BaseRate27A-31
Econ Dep Adj80
Area
FUSR-FINISHED UPPER STORY 3,330 3,330
FFLR-FIRST FLOOR 1,646 1,646
BSMBasement (Finished or Not) 1,616 0
EPR-ENCLOSED PORCH 48 0
OPR-OPEN PORCH 584 0
   7,224 4,976

Parcel Information
Use Code101