1701 WALNUT STREET
 Print  Map It

Location
1701 WALNUT STREET
Tax Map
38/ 06/ 0142/ 000/
Control#
00052298
Owner
TRIPLE A&D PROPERTIES,LLC,
Property Type
Residential Bldg, <10 Acres
Assessment
$67,400
PID
52298
District
38: Ashland Borough
Current Value
Assessment
Valuation YearImprovementsLandTotal
2026$58,200$9,200$67,400

Owner of Record
OwnerTRIPLE A&D PROPERTIES,LLC,
Co-Owner
Address
72 BARUCH DR, APT 4A
NEW YORK, NY 10002
Sale Price$10,000
Certificate
Book & Page 2766-1872
Sale Date02/10/2022

Ownership History
Ownership History
OwnersSale PriceCertificateBook & PageSale Date
TRIPLE A&D PROPERTIES,LLC,$10,000 2766-187202/10/2022
ACORN ESTATES LLC$6,200 2661-019906/14/2019
HOLLOWAY, JOHN B; HOLLOWAY, KAREN A$36,900 0174-013310/16/1997
KOWALICK, KEVIN & SUE ANN$24,000 1484-045207/07/1992
ERVINE, C S & M N$0 1063-084503/04/1965
NOLTE, C & O$0 0459-007410/12/1921

Building Information
Building 1 : Section 1
Year Built: 1900
Living Area: 2,070
Building Attributes
FieldDescription
Attic Heat 
ModelResidential
Stories2 and 1/2 stories
Int vs ExtSame
Full Bath(s)3
Half Bath(s)0
Bedroom(s)6
Total Rooms12
Basement100 (76%-100%)
Bsmt ExposureWalkout
BSMT Fin (web)288
Bsmt Garage(s)0
Dwell Typ/Bld Use12 Duplex (Duplex Double)
StyleDuplex Double
Roof StructureGable
Roof CoverAsphalt
Exterior Wall 1Vinyl
Exterior Wall 2 
Heat FuelOil
Heat Dist.Hot Water
AC TypeNone
Fireplace(s)0
Attic (P/S)Unfinished
MH Park ID 
MH Class 
GradeD
Govern BaseRate38B-21
Area
FFLR-FIRST FLOOR 1,035 1,035
FUSR-FINISHED UPPER STORY 1,035 1,035
BSMBasement (Finished or Not) 1,160 0
OPR-OPEN PORCH 268 0
   3,498 2,070

Parcel Information
Use Code101
DescriptionRes. 1 Family  
Deeded Acres0.06