38 W WATER ST
 Print  Map It

Location
38 W WATER ST
Tax Map
40/ 02/ 0144/ 000/
Control#
00053226
Owner
MORGAN TATE & BREWER LLC
Property Type
Residential Bldg, <10 Acres
Assessment
$31,800
PID
53226
District
40: COALDALE BOROUGH
Current Value
Assessment
Valuation YearImprovementsLandTotal
2026$28,300$3,500$31,800

Owner of Record
OwnerMORGAN TATE & BREWER LLC
Co-Owner
Address
7005 ALMA HWY
VAN BUREN, AR 72956
Sale Price$10
Certificate
Book & Page 2596-2566
Sale Date05/12/2017

Ownership History
Ownership History
OwnersSale PriceCertificateBook & PageSale Date
MORGAN TATE & BREWER LLC$10 2596-256605/12/2017
BANK OF NEW YORK MELLON; JP MORGAN CHASE BANK$1,220 2571-072906/17/2016
BANK OF NEW YORK MELLON; JP MORGAN CHASE BANK$1,220 2567-106906/17/2016
BOHUN, VANESSA$35,000 2163-093207/29/2005
BOHUN, DONAVIN A$20,000 2070-127210/10/2003
HASPE ELAINE M$1 2056-163108/05/2003
HASPE E$0 0929-036110/30/1956

Building Information
Building 1 : Section 1
Year Built: 1925
Living Area: 1,439
Building Attributes
FieldDescription
Attic Heat 
ModelResidential
Stories2 and 1/2 stories
Int vs ExtSame
Full Bath(s)1
Half Bath(s)0
Bedroom(s)3
Total Rooms6
Basement100 (76%-100%)
Bsmt ExposureWalkout
BSMT Fin (web)0
Bsmt Garage(s)0
Dwell Typ/Bld Use20 Semi-Detached
StyleSemi-Detached
Roof StructureGable
Roof CoverArchitect Shingle
Exterior Wall 1Vinyl
Exterior Wall 2 
Heat FuelElectric
Heat Dist.Steam
AC TypeNone
Fireplace(s)0
Attic (P/S)Finished
MH Park ID 
MH Class 
GradeD+10
Govern BaseRate40A-21
Econ Dep Adj15
Area
FUSR-FINISHED UPPER STORY 634 634
FFLR-FIRST FLOOR 616 616
FHSR-FINISHED HALF STORY (50% area) 378 189
BSMBasement (Finished or Not) 734 0
EPR-ENCLOSED PORCH 90 0
OPR-OPEN PORCH 136 0