434 E WATER STREET
 Print  Map It

Location
434 E WATER STREET
Tax Map
40/ 03/ 0226/ 000/
Control#
00054002
Owner
MACENKA, PAUL J
Property Type
Residential Bldg, <10 Acres
Assessment
$56,200
PID
54002
District
40: COALDALE BOROUGH
Current Value
Assessment
Valuation YearImprovementsLandTotal
2026$44,900$11,300$56,200

Owner of Record
OwnerMACENKA, PAUL J
Co-Owner
Address
426 E WATER ST
COALDALE, PA 18218
Sale Price$75,000
Certificate
Book & Page 2834-1523
Sale Date09/28/2023

Ownership History
Ownership History
OwnersSale PriceCertificateBook & PageSale Date
MACENKA, PAUL J$75,000 2834-152309/28/2023
PHILLIPS, KAREN E$2,000 2382-241409/14/2010
YUSCHOCK, STEPHEN P$956 2329-192402/11/2009
HUMPHRIES, JOHN J$0 1344-000305/12/1984
HUMPHRIES, J J III & C$0 1245-097309/22/1977
GERDOVICH, T P ETAL$0 1238-064404/29/1977
GERDOVICH, M P$0 0737-000504/23/1948

Building Information
Building 1 : Section 1
Year Built: 1925
Living Area: 810
Building Attributes
FieldDescription
Attic Heat 
ModelResidential
StoriesTwo Story
Int vs ExtSame
Full Bath(s)1
Half Bath(s)0
Bedroom(s)2
Total Rooms4
Basement50 (26%-50%)
Bsmt ExposureWalkout
BSMT Fin (web)0
Bsmt Garage(s)0
Dwell Typ/Bld Use13 Duphlf
StyleDuplex Half
Roof StructureGable
Roof CoverAsphalt
Exterior Wall 1Asbestos
Exterior Wall 2Vinyl
Heat FuelNone
Heat Dist.None
AC TypeNone
Fireplace(s)0
Attic (P/S)None
MH Park ID 
MH Class 
GradeD
Govern BaseRate40A-21
Econ Dep Adj90
Area
FFLR-FIRST FLOOR 405 405
FUSR-FINISHED UPPER STORY 405 405
BSMBasement (Finished or Not) 405 0
   1,215 810

Parcel Information
Use Code101
DescriptionRes. 1 Family  
Deeded Acres0.25

Land
Land Use
Use Code101
DescriptionRes. 1 Family  
Neighborhood4006 - Coaldale - Re