80 POTTSVILLE ST
 Print  Map It

Location
80 POTTSVILLE ST
Tax Map
41/ 05/ 0054/ 000/
Control#
00054734
Owner
TYNES, SARA
Property Type
Residential Bldg, <10 Acres
Assessment
$191,400
PID
54734
District
41: CRESSONA BOROUGH
Current Value
Assessment
Valuation YearImprovementsLandTotal
2026$158,600$32,800$191,400

Owner of Record
OwnerTYNES, SARA
Co-Owner
Address
80 POTTSVILLE ST
CRESSONA, PA 17929
Sale Price$199,000
Certificate
Book & Page 2820-1461
Sale Date06/02/2023

Ownership History
Ownership History
OwnersSale PriceCertificateBook & PageSale Date
TYNES, SARA$199,000 2820-146106/02/2023
JANICO LLC,$48,000 2736-206906/15/2021
UNITED ASSET MANAGEMENT,LLC,$39,250 2736-206405/27/2021
CITIBANK NA TRUSTEE$1,305 2724-041811/17/2020
FERRIER, JENNIFER L$1 2232-086011/29/2006
FERRIER, DIANE; FERRIER, JAMES$0 1416-021310/07/1988
FERRIER, W C & J L$0 1093-003110/21/1967
KIPP, I G & FERRIER, J L$0 0653-001701/03/1944

Building Information
Building 1 : Section 1
Year Built: 1900
Living Area: 1,928
Building Attributes
FieldDescription
Attic Heat 
ModelResidential
Stories2 and 1/2 stories
Int vs ExtSame
Full Bath(s)1
Half Bath(s)0
Bedroom(s)3
Total Rooms7
Basement100 (76%-100%)
Bsmt ExposureWalkout
BSMT Fin (web)0
Bsmt Garage(s)0
Dwell Typ/Bld Use01 Detach (Single Family)
StyleConventional
Roof StructureSalt Box
Roof CoverArchitect Shingle
Exterior Wall 1Asbestos
Exterior Wall 2Aluminium
Heat FuelPropane Gas
Heat Dist.Hot Water
AC TypeMini-Split
Fireplace(s)0
Attic (P/S)Finished
MH Park ID 
MH Class 
GradeD+10
Govern BaseRate41a - 2 - Before 1939
Area
FFLR-FIRST FLOOR 844 844
FUSR-FINISHED UPPER STORY 844 844
FHSR-FINISHED HALF STORY (50% area) 480 240
BSMBasement (Finished or Not) 844 0