103 ISLAND ROAD
 Print  Map It

Location
103 ISLAND ROAD
Tax Map
44/ 03/ 0075/ 000/
Control#
00057715
Owner
CAIRO, LAWRENCE
Property Type
Residential Bldg, <10 Acres
Assessment
$58,800
PID
57715
District
44: GILBERTON BOROUGH
Current Value
Assessment
Valuation YearImprovementsLandTotal
2026$47,300$11,500$58,800

Owner of Record
OwnerCAIRO, LAWRENCE
Co-Owner
Address
103 ISLAND ST
MAHANOY PLANE, PA 17949
Sale Price$1
Certificate
Book & Page 2500-1218
Sale Date04/09/2014

Ownership History
Ownership History
OwnersSale PriceCertificateBook & PageSale Date
CAIRO, CATHERINE; CAIRO, LAWRENCE$1 2500-121804/09/2014
CAIRO, LAWRENCE; CAIRO, NICOLE ANNE$1 0625-011504/13/1999

Building Information
Building 1 : Section 1
Year Built: 1900
Living Area: 1,577
Building Attributes
FieldDescription
Attic Heat 
ModelResidential
StoriesTwo Story
Int vs ExtBetter
Full Bath(s)1
Half Bath(s)0
Bedroom(s)3
Total Rooms7
Basement100 (76%-100%)
Bsmt ExposureWalkout
BSMT Fin (web)0
Bsmt Garage(s)0
Dwell Typ/Bld Use01 Detach (Single Family)
StyleConventional
Roof StructureGable
Roof CoverAsphalt
Exterior Wall 1Asphalt
Exterior Wall 2 
Heat FuelCoal
Heat Dist.Hot Water
AC TypeNone
Fireplace(s)0
Attic (P/S)None
MH Park ID 
MH Class 
GradeD
Govern BaseRate44a - 2 - Before 1939
Area
FFLR-FIRST FLOOR 873 873
FUSR-FINISHED UPPER STORY 704 704
BSMBasement (Finished or Not) 873 0
DCKR-DECK 160 0
OPR-OPEN PORCH 112 0
   2,722 1,577

Parcel Information
Use Code101
DescriptionRes. 1 Family  
Deeded Acres0.16

Land
Land Use
Use Code101
DescriptionRes. 1 Family  
Neighborhood4401 - Gilberton - R
Clean & Green ApprovedNo
Land Line Valuation
Size (Acres)0.16
Frontage153
Depth45

Outbuildings
Outbuildings