Schuylkill County, PA
Search
Street Listing
Back
Home
2215 WATER ST
Print
Map It
Location
2215 WATER ST
Tax Map
44/ 04/ 0079/ 002/
Control#
00057826
Owner
MARTINEZ, LISA MARIE
Property Type
Residential Bldg, <10 Acres
Assessment
$35,900
PID
57826
District
44: Gilberton Borough
Current Value
Assessment
Valuation Year
Improvements
Land
Total
2026
$34,500
$1,400
$35,900
Owner of Record
Owner
MARTINEZ, LISA MARIE
Co-Owner
Address
15 BRANCH AVE
FREEPORT, NY 11520
Sale Price
$4,450
Certificate
Book & Page
2598-0602
Sale Date
06/20/2017
MARTINEZ, LISA MARIE
$4,450
2598-0602
06/20/2017
DEVIZIA, FRANCIS
$905
2582-2156
12/02/2016
SOTACK, GREGORY
$900
2449-1221
09/19/2012
GLOVER, LESLIE B
$10,000
2208-2903
06/17/2006
ELLINGER, ANDY T; MILLER, THOMAS J
$1,200
2182-1286
11/30/2005
MILLER, CAROLE L
$1,200
2180-2020
10/17/2005
WEIKEL, GARY
$2,000
1095-0241
02/05/2001
KLINKO JOSEPH & EVA
$0
1111-0004
05/21/1969
Building Information
Building 1 : Section 1
Year Built:
1920
Living Area:
600
Building Attributes
Field
Description
Attic Heat
Model
Residential
Stories
2 and 1/2 stories
Int vs Ext
Same
Full Bath(s)
1
Half Bath(s)
0
Bedroom(s)
2
Total Rooms
5
Basement
100 (76%-100%)
Bsmt Exposure
Windows
BSMT Fin (web)
0
Bsmt Garage(s)
0
Dwell Typ/Bld Use
28 Rowend
Style
Row
Roof Structure
Gable
Roof Cover
Architect Shingle
Exterior Wall 1
Vinyl
Exterior Wall 2
Heat Fuel
Oil
Heat Dist.
Hot Water
AC Type
None
Fireplace(s)
0
Attic (P/S)
Unfinished
MH Park ID
MH Class
Grade
D
Govern BaseRate
44A-21
R-FIRST FLOOR
300
300
FUS
R-FINISHED UPPER STORY
300
300
BSM
Basement (Finished or Not)
300
0
OP
R-OPEN PORCH
72
0
972
600
Parcel Information
Use Code
101
Description
Res. 1 Family