2308 WATER STREET
 Print  Map It

Location
2308 WATER STREET
Tax Map
44/ 04/ 0116/ 000/
Control#
00057867
Owner
HEINTZELMAN, DANIEL J
Property Type
Residential Bldg, <10 Acres
Assessment
$30,200
PID
57867
District
44: GILBERTON BOROUGH
Current Value
Assessment
Valuation YearImprovementsLandTotal
2026$28,500$1,700$30,200

Owner of Record
OwnerHEINTZELMAN, DANIEL J
Co-Owner2308 WATER ST
AddressPO BOX 14
MAHANOY PLANE, PA 17949
Sale Price$1
Certificate
Book & Page 1487-0133
Sale Date02/06/2002

Ownership History
Ownership History
OwnersSale PriceCertificateBook & PageSale Date
HEINTZELMAN, DANIEL J; HEINTZELMAN, THERESA A$1 1487-013302/06/2002
HEINTZELMAN DANIEL J & THERESA$0 1187-045403/18/1974
HEINTZELMAN, D & M$0 0799-024408/02/1950

Building Information
Building 1 : Section 1
Year Built: 1900
Living Area: 764
Building Attributes
FieldDescription
Attic Heat 
ModelResidential
StoriesTwo Story
Int vs ExtSame
Full Bath(s)1
Half Bath(s)0
Bedroom(s)3
Total Rooms6
Basement100 (76%-100%)
Bsmt ExposureWalkout
BSMT Fin (web)0
Bsmt Garage(s)0
Dwell Typ/Bld Use28 Rowend
StyleRow
Roof StructureShed
Roof CoverRolled
Exterior Wall 1Vinyl
Exterior Wall 2 
Heat FuelElectric
Heat Dist.Electric
AC TypeNone
Fireplace(s)0
Attic (P/S)None
MH Park ID 
MH Class 
GradeD
Govern BaseRate44A-21
Area
FFLR-FIRST FLOOR 478 478
FUSR-FINISHED UPPER STORY 286 286
BSMBasement (Finished or Not) 478 0
DCKR-DECK 100 0
OPR-OPEN PORCH 44 0
   1,386 764

Parcel Information
Use Code101
DescriptionRes. 1 Family  
Deeded Acres0.01

Land
Land Use
Use Code101
DescriptionRes. 1 Family  
Neighborhood4402 - Gilberton - M
Clean & Green ApprovedNo
Land Line Valuation
Size (Acres)0.01
Frontage12
Depth50

Outbuildings