1204 MAIN STREET
 Print  Map It

Location
1204 MAIN STREET
Tax Map
44/ 05/ 0078/ 011/
Control#
00058003
Owner
BLOZOUSKY, MICHAEL
Property Type
Residential Bldg, <10 Acres
Assessment
$28,900
PID
58003
District
44: Gilberton Borough
Current Value
Assessment
Valuation YearImprovementsLandTotal
2026$24,300$4,600$28,900

Owner of Record
OwnerBLOZOUSKY, MICHAEL
Co-Owner
Address
1204 MAIN ST
GILBERTON, PA 17934
Sale Price$1
Certificate
Book & Page 2784-2073
Sale Date07/22/2022

Ownership History
Ownership History
OwnersSale PriceCertificateBook & PageSale Date
BLOZOUSKY, FRANK; BLOZOUSKY, MICHAEL$1 2784-207307/22/2022
BLOZOUSKY, MICHAEL$1 1476-059202/14/1992
BLOSOUSKY, M J & A R$0 1303-081805/01/1981

Building Information
Building 1 : Section 1
Year Built: 1900
Living Area: 1,148
Building Attributes
FieldDescription
Attic Heat 
ModelResidential
StoriesTwo Story
Int vs ExtSame
Full Bath(s)1
Half Bath(s)0
Bedroom(s)3
Total Rooms5
Basement100 (76%-100%)
Bsmt ExposureWalkout
BSMT Fin (web)0
Bsmt Garage(s)0
Dwell Typ/Bld Use13 Duphlf
StyleDuplex Half
Roof StructureFlat
Roof CoverRolled
Exterior Wall 1Aluminium
Exterior Wall 2 
Heat FuelElectric
Heat Dist.Electric
AC TypeNone
Fireplace(s)0
Attic (P/S)None
MH Park ID 
MH Class 
GradeD
Govern BaseRate44A-21
Area
FFLR-FIRST FLOOR 602 602
FUSR-FINISHED UPPER STORY 546 546
BSMBasement (Finished or Not) 546 0
OPR-OPEN PORCH 140 0
   1,834 1,148

Parcel Information
Use Code101
DescriptionRes. 1 Family  
Deeded Acres0.05

Land
Land Use
Use Code101
DescriptionRes. 1 Family  
Neighborhood4403 - Gilberton - M
Clean & Green ApprovedNo
Land Line Valuation
Size (Acres)0.05
Frontage15
Depth150

Outbuildings
Outbuildings
CodeDescriptionSub CodeSub DescriptionSizeBldg #