121 GROWLER STREET
 Print  Map It

Location
121 GROWLER STREET
Tax Map
44/ 06/ 0066/ 000/
Control#
00058132
Owner
MOORE, JOSEPH
Property Type
Residential Bldg, <10 Acres
Assessment
$16,600
PID
58132
District
44: GILBERTON BOROUGH
Current Value
Assessment
Valuation YearImprovementsLandTotal
2026$14,500$2,100$16,600

Owner of Record
OwnerMOORE, JOSEPH
Co-Owner
AddressP.O. BOX 411

RAEFORD, NC 28376
Sale Price$750
Certificate
Book & Page 2428-0881
Sale Date01/30/2012

Ownership History
Ownership History
OwnersSale PriceCertificateBook & PageSale Date
MOORE, JOSEPH$750 2428-088101/30/2012
135 5TH STREET LP$5,000 2209-249602/07/2008
MAZACK, CHRISTOPHER M$1 2011-095110/09/2002

Building Information
Building 1 : Section 1
Year Built: 1900
Living Area: 1,248
Building Attributes
FieldDescription
Attic Heat 
ModelResidential
StoriesTwo Story
Int vs ExtSame
Full Bath(s)1
Half Bath(s)0
Bedroom(s)3
Total Rooms6
Basement100 (76%-100%)
Bsmt ExposureBilco
BSMT Fin (web)0
Bsmt Garage(s)0
Dwell Typ/Bld Use13 Duphlf
StyleDuplex Half
Roof StructureGable
Roof CoverArchitect Shingle
Exterior Wall 1Aluminium
Exterior Wall 2Vinyl
Heat FuelOil
Heat Dist.Hot Water
AC TypeNone
Fireplace(s)0
Attic (P/S)None
MH Park ID 
MH Class 
GradeD
Govern BaseRate01a - 4 - Before 1939
Area
FFLR-FIRST FLOOR 648 648
FUSR-FINISHED UPPER STORY 600 600
BSMBasement (Finished or Not) 600 0
EPR-ENCLOSED PORCH 42 0
OPR-OPEN PORCH 166 0
   2,056 1,248

Parcel Information
Use Code101
DescriptionRes. 1 Family  
Deeded Acres0.02

Land
Land Use
Use Code101
DescriptionRes. 1 Family  
Neighborhood4404 - Gilberton - C
Clean & Green ApprovedNo
Land Line Valuation
Size (Acres)0.02
Frontage13
Depth74

Outbuildings