330 MAIN STREET
 Print  Map It

Location
330 MAIN STREET
Tax Map
44/ 06/ 0153/ 002/
Control#
00058219
Owner
JACKOWIAK, ADA J
Property Type
Residential Bldg, <10 Acres
Assessment
$13,300
PID
58219
District
44: GILBERTON BOROUGH
Current Value
Assessment
Valuation YearImprovementsLandTotal
2026$9,100$4,200$13,300

Owner of Record
OwnerJACKOWIAK, ADA J
Co-Owner
Address
330 MAIN STREET
GILBERTON, PA 17934
Sale Price$1
Certificate
Book & Page 2264-0838
Sale Date07/09/2007

Ownership History
Ownership History
OwnersSale PriceCertificateBook & PageSale Date
JACKOWIAK, ADA J; JACKOWIAK, FRANK S$1 2264-083807/09/2007
JACKOWIAK, FRANK S$1 1497-030703/20/2002
JACKOWIAK FRANK S & ADA H$0 1171-047004/10/1973
GILBERTON FUELS INC$0 0600-055512/21/1937

Building Information
Building 1 : Section 1
Year Built: 1900
Living Area: 1,358
Building Attributes
FieldDescription
Attic Heat 
ModelResidential
Stories2 and 1/2 stories
Int vs ExtSame
Full Bath(s)1
Half Bath(s)0
Bedroom(s)3
Total Rooms5
Basement75 (51%-75%)
Bsmt ExposureWindows
BSMT Fin (web)0
Bsmt Garage(s)0
Dwell Typ/Bld Use13 Duphlf
StyleDuplex Half
Roof StructureGable
Roof CoverArchitect Shingle
Exterior Wall 1Asphalt
Exterior Wall 2 
Heat FuelCoal
Heat Dist.Hot Air
AC TypeNone
Fireplace(s)0
Attic (P/S)Finished
MH Park ID 
MH Class 
GradeD
Govern BaseRate44A-21
Area
FFLR-FIRST FLOOR 728 728
FUSR-FINISHED UPPER STORY 420 420
FHSR-FINISHED HALF STORY (50% area) 420 210
BSMBasement (Finished or Not) 728 0
OPR-OPEN PORCH 168 0
SLBR-SLAB 324 0
   2,788 1,358

Parcel Information
Use Code101
DescriptionRes. 1 Family  
Deeded Acres0.05

Land
Land Use
Use Code101
DescriptionRes. 1 Family  
Neighborhood4404 - Gilberton - C