255 W PRESTON AVENUE
 Print  Map It

Location
255 W PRESTON AVENUE
Tax Map
45/ 08/ 0110/ 000/
Control#
00059276
Owner
COPE, DENNIS
Property Type
Residential Bldg, <10 Acres
Assessment
$29,400
PID
59276
District
45: GIRARDVILLE BOROUGH
Current Value
Assessment
Valuation YearImprovementsLandTotal
2026$22,800$6,600$29,400

Owner of Record
OwnerCOPE, DENNIS
Co-Owner
Address
308 W MAIN ST
GIRARDVILLE, PA 17935
Sale Price$5,000
Certificate
Book & Page 2926-2090
Sale Date10/15/2025

Ownership History
Ownership History
OwnersSale PriceCertificateBook & PageSale Date
COPE, DENNIS$5,000 2926-209010/15/2025
KLINGER, GARY G$2,500 2621-177203/12/2018
MONBERGER, CHARLOTTE P; MONBERGER, FRANK M$5,000 1036-004111/17/2000
BLOZUSKY CONSTANCE A$1 0204-015411/27/1997
BAN E J & MARY$0 1055-036505/01/1964
BANN, E J & E$0 0622-027409/17/1940

Building Information
Building 1 : Section 1
Year Built: 1927
Living Area: 1,048
Building Attributes
FieldDescription
Attic Heat 
ModelResidential
StoriesTwo Story
Int vs ExtSame
Full Bath(s)1
Half Bath(s)0
Bedroom(s)3
Total Rooms6
Basement100 (76%-100%)
Bsmt ExposureWalkout
BSMT Fin (web)0
Bsmt Garage(s)0
Dwell Typ/Bld Use28 Rowend
StyleRow
Roof StructureShed
Roof CoverRubber
Exterior Wall 1Aluminium
Exterior Wall 2 
Heat FuelOil
Heat Dist.Hot Water
AC TypeNone
Fireplace(s)0
Attic (P/S)None
MH Park ID 
MH Class 
GradeD
Govern BaseRate45a - 2 - Before 1939
Area
FFLR-FIRST FLOOR 524 524
FUSR-FINISHED UPPER STORY 524 524
BSMBasement (Finished or Not) 524 0
EPR-ENCLOSED PORCH 78 0
OPR-OPEN PORCH 30 0
   1,680 1,048

Parcel Information
Use Code101
DescriptionRes. 1 Family  
Deeded Acres0.06

Land
Land Use
Use Code101
DescriptionRes. 1 Family  
Neighborhood4504 - Girardville -