12 E CENTER STREET
 Print  Map It

Location
12 E CENTER STREET
Tax Map
48/ 04/ 0100/ 000/
Control#
00060281
Owner
YUDACOT LIMITED PARTNERSHIP
Property Type
Commercial Bank
Assessment
$73,200
PID
60281
District
48: MAHANOY CITY BOROUGH
Current Value
Assessment
Valuation YearImprovementsLandTotal
2026$44,200$29,000$73,200

Owner of Record
OwnerYUDACOT LIMITED PARTNERSHIP
Co-Owner
Address
PO BOX 279
ST CLAIR, PA 17970
Sale Price$1
Certificate
Book & Page 0182-0190
Sale Date09/30/1997

Ownership History
Ownership History
OwnersSale PriceCertificateBook & PageSale Date
YUDACOT LIMITED PARTNERSHIP$1 0182-019009/30/1997
YUDACUFSKI, ALLAN & COTLER, S$1 0061-005704/30/1997
YUDACUFSKI, HERMAN$0 0819-033106/19/1951

Building Information
Building 1 : Section 1
Year Built: 1961
Living Area: 273
Building Attributes
FieldDescription
Model:Comm/Ind
Property/Land Use:Bank
Bldg Use:CNP: Canopy
Stories:1 Story
Sketch Floor1st Floor
Units: 
Basement %:None
Wall Height:15.00
DocksNo Docks
Occupancy %: 
Vacant?No
Class:Masonary-Bearing Walls (Brick,Block,Stn)
Roof Cover:Metal/Tin
Elevator:None
Exterior Wall 2: 
Area
BNKBank /Savings and Loan 273 273
   273 273
Building 1 : Section 2
Year Built: 1961
Living Area: 793
Building Attributes : Section 2 of 2
FieldDescription
Model:Comm/Ind
Property/Land Use:Bank
Bldg Use:CNP: Canopy
Stories:1 Story
Sketch Floor1st Floor
Units: 
Basement %:None
Wall Height:15.00
DocksNo Docks
Occupancy %: 
Vacant?No
Class:Masonary-Bearing Walls (Brick,Block,Stn)
Roof Cover:Metal/Tin