31 S TENTH STREET
 Print  Map It

Location
31 S TENTH STREET
Tax Map
48/ 05/ 0364/ 000/
Control#
00060996
Owner
WILLIAMS, LEE
Property Type
Residential Bldg, <10 Acres
Assessment
$23,600
PID
60996
District
48: MAHANOY CITY BOROUGH
Current Value
Assessment
Valuation YearImprovementsLandTotal
2026$17,700$5,900$23,600

Owner of Record
OwnerWILLIAMS, LEE
Co-Owner
Address
6066 VINE ST
PHILADELPHIA, PA 19139
Sale Price$1,100
Certificate
Book & Page 2625-2009
Sale Date04/27/2018

Ownership History
Ownership History
OwnersSale PriceCertificateBook & PageSale Date
WILLIAMS, LEE$1,100 2625-200904/27/2018
LIL CHERRY PIE LP$1,912 2459-181701/17/2013
LOPEZ, HEATHER V$20,000 2321-031310/23/2008
CARVALHO, JOSE E$7,000 2259-003205/22/2007
GARNICK, DOLORES$0 0-006/28/1990
BRENNAN, N N & H$0 1271-096004/05/1979
ZELONIS, B$0 1270-005202/10/1979
ZELONIS, J$0 0438-021406/25/1920

Building Information
Building 1 : Section 1
Year Built: 1900
Living Area: 1,297
Building Attributes
FieldDescription
Attic Heat 
ModelResidential
Stories2 and 1/2 stories
Int vs ExtSame
Full Bath(s)1
Half Bath(s)1
Bedroom(s)3
Total Rooms7
Basement100 (76%-100%)
Bsmt ExposureBilco
BSMT Fin (web)0
Bsmt Garage(s)0
Dwell Typ/Bld Use18 Row (Row House Unit)
StyleRow
Roof StructureGable
Roof CoverAsphalt
Exterior Wall 1Vinyl
Exterior Wall 2 
Heat FuelElectric
Heat Dist.Electric
AC TypeNone
Fireplace(s)0
Attic (P/S)Finished
MH Park ID 
MH Class 
GradeD
Govern BaseRate48a - 2 - Before 1939
Area
FFLR-FIRST FLOOR 571 571
FUSR-FINISHED UPPER STORY 544 544
FHSR-FINISHED HALF STORY (50% area) 364 182
BSMBasement (Finished or Not) 619 0
OPR-OPEN PORCH 88 0
   2,186 1,297

Parcel Information
Use Code101
DescriptionRes. 1 Family